Váhový úbytek při diabetu může snížit dopad na mozkovou funkci

Výzkumníci ze Severní Karolíny v USA se snažili zhodnotit, zda diabetici 2. typu, kterým bylo dlouhodobě a pravidelně poskytováno poradenství ohledně zdravého životního stylu, vykazovali změny ve strukturách a funkcích mozku. Účastníci výzkumu byli ve věku 45 až 76 let a trpěli nadváhou nebo obezitou. Po dobu 10 let bylo zkoumané skupině poskytováno individuální nebo skupinové poradenství ohledně životního stylu, kontrolní skupina se účastnila pouze skupinové edukace ohledně diabetes. Následně bylo provedeno vyšetření mozku magnetickou rezonancí a testy kognitivních funkcí.
U pacientů ve zkoumané skupině byla nalezena snížená hyperintenzita v bílé hmotě (patologická ložiska v mozkové tkáni, která se při vyšetření magnetickou rezonancí zobrazují jako oblasti zvýšené intenzity signálu). Mezi skupinami nebyl zjištěn rozdíl v kognitivních funkcích. Podle autorů studie může dlouhodobá edukace týkající změny stravovacích a pohybových návyků vedoucí k úbytkům váhy snížit nepříznivý dopad diabetu na strukturu mozku. Dalším cílem zkoumání bude stanovit, zda tato opatření dokážou oddálit snížení kognitivních funkcí.

duben 2016

Zdroj: http://www.renalandurologynews.com/diabetes/weight-loss-may-reduce-impa…
http://care.diabetesjournals.org/content/early/2016/03/29/dc15-2230.abs…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme