Vařte s vínem!
Víno jako ingredience při vaření pokrmů je vhodné i pro dialyzované pacienty. Zvýrazňuje chuť a na rozdíl od soli není nutné se mu vyhýbat. Je však třeba ho používat v rozumném množství − příliš málo vína chuť nijak neovlivní, zatímco velké dávky mohou působit až nepříjemně pronikavě.
Kouzlo není v alkoholu
Zahřátím se víno zredukuje a dojde ke zkoncentrování jeho chutí, které pocházejí z hroznů, nikoli z alkoholu. Jelikož alkohol má nižší bod varu než voda, většina se odpaří dříve než ostatní tekutiny a v hotovém pokrmu tak zůstane pouze malé množství alkoholu.
Procento alkoholu, které se v jídle zachová i po vaření, závisí na způsobu a délce přípravy. Necháme-li například jídlo mírně povařit 30 minut, z původního množství alkoholu zůstane pouze 35 % (po 60 min. 25 %, po 90 min. 20 %, po 120 min. 10 %).
Jak na to?
Začněte s kvalitním suchým, červeným nebo bílým vínem, které preferujete k pití. Nepoužívejte vína, která mají silnou ovocnou nebo nakyslou chuť, protože tyto příchutě se během vaření zvýrazní. Sherry, portské a vermut jsou vína s vyšším procentem alkoholu a velmi intenzivní chutí, proto je při vaření používejte pouze opatrně.
Pokud nechcete experimentovat a objevovat nové kombinace, držet se vyzkoušeného a doporučeného − bílé víno na ryby, kuřecí a vepřové a červené víno na hovězí nebo skopové. K hotovému pokrmu nemusíte nutně servírovat stejné víno, jaké bylo použito k přípravě jídla.
Nekonečné možnosti
Víno lze při vaření používat různými způsoby. Při marinování zvyšují kyseliny z vína křehkost masa a snižují dobu vaření. Marinády mohou být také použity jako základ mnoha omáček. Při deglaze se vínem rozpouští připečené šťávy ze stěn a dna horkého pekáče a výsledkem je silná, hnědá a velmi chutná omáčka. Víno lze také přilít na závěr vaření téměř k jakémukoliv pokrmu. Nemělo by však být přidáno těsně před podáváním, pro dosažení optimální chutě je nutné ho chvíli povařit.
Zdroj: http://www.myspiceitup.ca/articles/Cooking%20with%20wine.pdf