Vařte s vínem!

Víno jako ingredience při vaření pokrmů je vhodné i pro dialyzované pacienty. Zvýrazňuje chuť a na rozdíl od soli není nutné se mu vyhýbat. Je však třeba ho používat v rozumném množství − příliš málo vína chuť nijak neovlivní, zatímco velké dávky mohou působit až nepříjemně pronikavě. 

Kouzlo není v alkoholu 
Zahřátím se víno zredukuje a dojde ke zkoncentrování jeho chutí, které pocházejí z hroznů, nikoli z alkoholu. Jelikož alkohol má nižší bod varu než voda, většina se odpaří dříve než ostatní tekutiny a v hotovém pokrmu tak zůstane pouze malé množství alkoholu. Procento alkoholu, které se v jídle zachová i po vaření, závisí na způsobu a délce přípravy. Necháme-li například jídlo mírně povařit 30 minut, z původního množství alkoholu zůstane pouze 35 % (po 60 min. 25 %, po 90 min. 20 %, po 120 min. 10 %). 

Jak na to? 
Začněte s kvalitním suchým, červeným nebo bílým vínem, které preferujete k pití. Nepoužívejte vína, která mají silnou ovocnou nebo nakyslou chuť, protože tyto příchutě se během vaření zvýrazní. Sherry, portské a vermut jsou vína s vyšším procentem alkoholu a velmi intenzivní chutí, proto je při vaření používejte pouze opatrně. Pokud nechcete experimentovat a objevovat nové kombinace, držet se vyzkoušeného a doporučeného − bílé víno na ryby, kuřecí a vepřové a červené víno na hovězí nebo skopové. K hotovému pokrmu nemusíte nutně servírovat stejné víno, jaké bylo použito k přípravě jídla. 

Nekonečné možnosti 
Víno lze při vaření používat různými způsoby. Při marinování zvyšují kyseliny z vína křehkost masa a snižují dobu vaření. Marinády mohou být také použity jako základ mnoha omáček. Při deglaze se vínem rozpouští připečené šťávy ze stěn a dna horkého pekáče a výsledkem je silná, hnědá a velmi chutná omáčka. Víno lze také přilít na závěr vaření téměř k jakémukoliv pokrmu. Nemělo by však být přidáno těsně před podáváním, pro dosažení optimální chutě je nutné ho chvíli povařit. 

Zdroj: http://www.myspiceitup.ca 

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme