Vazače fosfátů nezlepšují funkci srdce

Vysoké hladiny fosfátů v krvi přinášejí zvýšené riziko srdečních příhod, ale užívání vazačů fosfátů, které jejich hladiny snižují, nemá podle vědců žádný pozitivní vliv na srdce a cévy u pacientů s mírným onemocněním ledvin.

Hodně fosforu škodí srdci

Vyšší hladiny fosfátů v krvi, a to i v normálním rozmezí, jsou spojeny se zvýšeným rizikem úmrtí na srdeční příhodu. Tato skutečnost byla poprvé prokázána u pacientů s chronickým onemocněním ledvin a následně v běžné populaci. Vědci navrhli několik možných vysvětlení uvedeného jevu, včetně schopnosti fosfátů podporovat kalcifikaci a tuhost cév a jejich potenciálu způsobovat strukturální změny na srdci, jako je např. zvětšení tloušťky srdeční stěny.

Žádný účinek na srdce

Nově se odborníci snažili zjistit, zda snížení hladiny fosfátů v krvi může pomoci snížit kardiovaskulární riziko. Navrhli proto studii, které se zúčastnilo 120 pacientů s chronickým onemocněním ledvin a která testovala účinky určitého typu vazače fosfátů (sevelamer karbonát) schváleného pouze pro pacienty se selháním ledvin. Výzkumníci sledovali, zda lék může ovlivnit tloušťku srdečního svalu a snížit markery tuhosti cév po 40 týdnech léčby.

Na konci studie autoři nezjistili žádné rozdíly v měřených parametrech stavu cév a srdce mezi pacienty, kterým byl podáván lék, a pacienty užívající placebo. Skupina pacientů užívající lék však vylučovala v moči výrazně menší množství fosfátů ve srovnání s těmi, kterým bylo podáváno placebo. U pacientů, kterým byly podávány vazače fosfátů, také došlo ke snížení hladiny hormonu FGF-23, který je důležitý pro zajištění rovnováhy fosfátů v těle, ale zároveň je toxický pro kardiovaskulární systém. Žádné změny ve stavu cév a srdce zaznamenány nebyly.

Z uvedených zjištění vyplývá, že vazače fosfátů sice upravují hladinu fosfátů, ovšem samotný kardiovaskulární systém nechrání. Je tedy důležité snížit hladinu fosfátu v krvi zejména omezením příjmu fosfátů v potravě.

Zdroj: http://www.renalbusiness.com/news/2013/04/phosphatebinding-drug-does-no…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme