Vezikoureterální reflux u dětí

Vezikoureterální reflux u dětí

Za normálních okolností protéká moč močovými cestami pouze jedním směrem, a to z ledvin přes močovody, močový měchýř a nakonec močovou trubicí z těla ven. Vstup močovodů do měchýře je uzpůsoben tak, aby se za žádných okolností moč z močového měchýře nedostávala zpět do močovodů, případně do ledvin. Pokud je tento „ventil“ špatně vytvořen, dochází k tzv. vezikoureterálním reflexu.

Co je to vezikoureterální reflux?

Pří vezikoureterálním refluxu (reflux znamená zpětný tok) se moč vrací z močového měchýře (lat. vesica urinaria) zpět do močovodu (lat. ureter) nebo až do ledvinné pánvičky (širší část močových cest), která je napojená na ledvinu, což s sebou nese zvýšené riziko močové infekce a po delší době to vede k poškození ledvin.

Jaké signály včas upozorní na tento problém?

Reflux bývá obvykle objeven ve chvíli, kdy dětský pacient začne trpět na infekce močových cest*. Zpětný tok moči do ledvin může způsobit, že se infekce začne šířit i do ledvin, což bývá velmi nebezpečné a může to vést až k poškození ledvin. Prvním příznakem tak bývá častější močení, pálení při močení, bolesti břicha nebo horečka**.

Jak se reflux léčí?

Potíže mohou být odstraněny operativně. Nicméně stav většiny dětí se s věkem zlepšuje. Další metodou léčby může být také preventivní podávání antibiotik, aby se zabránilo vzniku infekce. Důležité je, aby lékař posoudil další možné příčiny refluxu, jako jsou poruchy močení, které obvykle způsobují problémy s pomočováním.

Jak nebezpečný je reflux pro budoucí zdraví?

Děti s tímto problémem obvykle nemají v dospělosti vážnější potíže. Nicméně pokud by v důsledku refluxu došlo k poškození ledvin, může se později objevit vysoký krevní tlak u přibližně 10 % jedinců, u nichž byla poškozena jedna ledvina, a asi u 20 % osob, u nichž byly poškozeny obě ledviny. Jen u malého procenta dětí může dojít až k vážnému poškození či selhání ledvin.

Kdy je dobré vyrazit k lékaři?

Pokud vaše dítě častěji močí, má horečku, stěžuje si na bolesti břicha nebo bolest při močení, je dobré mít na paměti, že může jít o infekci močových cest. Vždy by měla být provedena kultivace moči. Většina lékařů bude také požadovat rentgenové vyšetření ke zjištění refluxu, který je častým problémem u dětí s opakovanými infekcemi močových cest.

Zdroj:
"kidney.org":http://www.kidney.org
"nefrologie.eu":http://www.nefrologie.eu

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme