Více léků naráz − žádný problém

Lidé s onemocněním ledvin často užívají několik léků denně, v průměru dokonce 8 až 12. Důvodem bývá to, že kromě onemocnění ledvin mají často i další zdravotní potíže a obvykle bývají léčeni u více specialistů současně. Zvládnout užívání více léků může být obtížné. Následující tipy by vám však mohly pomoci se s tímto problémem vypořádat. 

Jak zvládnout užívání více léků naráz?

  • Zjednodušte si situaci − poraďte se nejprve se svým lékařem, požádejte ho o pravidelnou kontrolu vaší medikace a přehodnocení toho, zda je nezbytné všechny dosud předepsané léky užívat. Lékárník by vám také mohl poradit optimální načasování, které zjednoduší rozvržení užívání léků během dne. Některá léčiva by mohla být nahrazena kombinovanou pilulkou, která vám umožní snížit počet tablet, které musíte brát. Nezapomeňte jednou za čas zkontrolovat datum spotřeby na balení vašeho léku. Nepoužité léky nebo léky s prošlou dobou spotřeby vraťte zpět do lékárny.
  • Informujte se − nechte si od lékárníka nebo lékaře vysvětlit účinek každého z vašich léků a to, jak poznáte, že funguje tak, jak by měl.
  • Udělejte si seznam − sepište si seznam všech vašich léků a připravte si časový rozvrh jejich užívání.
  • Zorganizujte si to − praktickou pomůckou je organizér na léky − speciální krabička s přihrádkami, do kterých si nachystáte své léky dopředu. Existují různé typy dávkovačů, do jednotlivých boxů lze dopředu připravit léky na jednotlivé dny nebo dokonce podle denní doby, kdy je lék nutné užít. Poraďte se se svým lékárníkem.
  • Využijte každodenní rutiny − pokud je to možné, berte léky každý den ve stejnou dobu a spojte užívání léků s jinou pravidelnou každodenní aktivitou (např. s jídlem). Pokud musíte omezovat denní příjem tekutin, nezapomeňte, že všechny tekutiny, kterými léky zapíjíte, musíte do tohoto limitu započítávat. Pokud některé léky berete jen v určité dny, dělejte si záznamy do kalendáře.
  • Nastavte si připomínku − jistě máte k dispozici přístroj, které vás upozorní, že si máte vzít váš lék. Nastavte si upomínku na mobilním telefonu nebo e−mailu. 

Zdroj: myspiceitup.ca

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme