Výběr typu dialýzy a včasné vytvoření AV fistule

Nefrologové v Britské Kolumbii se zaměřili na skupinu pacientů, u kterých byla i přes to, že si původně zvolili peritoneální dialýzu (PD), nakonec zahájena léčba hemodialýzou (HD), avšak bez vytvoření AV fistule.

Ze 127 pacientů rozhodnutých pro HD jich tuto léčbu skutečně zahájilo 94 % a z nich 79 % mělo vytvořenou AV fistuli ještě před začátkem dialýzy. Ze 114 pacientů, kteří původně zvolili PD, jich 64 % skutečně zahájilo PD a 36 % HD, z nich pak pouze 39 % mělo vytvořenu AV fistuli před začátkem dialýzy. Ve skupině 249 pacientů, u nichž žádné vlastní rozhodování ohledně typu dialýzy nebylo zdokumentováno, byla u 68 % zahájena HD a 50 % mělo vytvořenu AV fistuli ještě před zahájením dialýzy.

Četnost vytvoření AV fistuli před zahájením HD byla nižší u pacientů, kteří si typ dialyzační léčby nezvolili, a u těch, kteří nakonec nezahájili původně zvolenou PD.
Na základě výsledků této studie autoři doporučují včas posoudit šance pro zavedení AV fistule (ultrazvuk, podání informací o ochraně cévy) u pacientů, kteří nejsou rozhodnuti, kterou metodu léčby zvolí nebo u těch s vysokým rizikem selhání PD.

Zdroj: http://www.hemodialysis.com/author_interviews/optimizing_avf_prior_to_d…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme