Vyplachování pomáhá proti nepříjemným symptomům v ústech

Ke zmírnění nepříjemných pocitů v ústech u pacientů s chronickým onemocněním ledvin může pomoci obyčejné vyplachování úst, které ředí sliny a/nebo neutralizuje sloučeniny s hořkou chutí, jako je močovina. S touto finančně nenáročnou metodou přichází nová studie australských vědců.

Nepříjemné pocity v ústech jsou běžným uremickým symptomem

Uremické symptomy zahrnující poruchy chuťového vnímání, nevolnost a dávení jsou u chronického onemocnění ledvin běžné. Sliny těchto pacientů mají obvykle zvýšené koncentrace močoviny, sodíku, draslíku, fosfátu a vyšší pH. Geneticky podložená citlivost na hořkou chuť může spolu se změnami ve složení slin způsobit změny vnímání chuti.

Pacienti testovali 4 různé tekutiny

Studie se zúčastnilo 42 pacientů s chronickým onemocněním ledvin stupně 4-5 v predialýze (průměrný věk 69). Australané testovali vyplachování úst 4 různými tekutinami. Nemocní si proplachovali ústa buď roztokem jedlé sody (hydrogenuhličitanu sodného – 5 g / 500 ml), soli (5 g / 500 ml), kyseliny citronové (1 g / 500 ml) nebo deionizovanou vodou.

Pacienti udávali vždy více než jeden z následujících příznaků: nechutenství, nevolnost, poruchy chuťového vjemu, zvracení a sucho v ústech. Všichni pacienti hlásili nechutenství, většina změny chuťového vnímání a polovina z nich si stěžovala na nevolnost a dávení.

Nejefektivnější byl roztok jedlé sody

Každý z roztoků zlepšil symptomy u některých pacientů. Většina pacientů (66 %) považovala za nejpřínosnější roztok jedlé sody a 40 % dalo přednost ostatním tekutinám. Roztok jedlé soli podle autorů studie proplachuje receptory v chuťových pohárcích a může také pomoci měnit pH v ústech, čímž se zmírní některé z výše uvedených symptomů trávicí soustavy, které se objevují u pacientů s chronickým onemocněním ledvin. Podobně příznivě by mohlo proplachování úst působit také u pacientů po chemoterapii nebo u těhotný žen.

Zdroje: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/nep.12753/abstract?
www.renalandurologynews.com/chronic-kidney-disease-ckd/mouthwashes-can-…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme