Významný krok v oblasti regenerace ledvin

Japonští výzkumníci vyvinuli v laboratorních podmínkách metodu pro kultivaci tzv. ledvinných progenitorových buněk, která zachovává jejich schopnost vyvíjet se ve fungující ledvinnou tkáň.

Po narození ztrácíme schopnost regenerace ledvin

Základní stavební jednotkou ledviny jsou tzv. nefrony. Tvoří je glomerulus – klubíčko jemných cévek, přes jejichž stěny se filtruje krev, a systém odvodných kanálků. Glomeruly a kanálky vznikají během nitroděložního vývoje z ledvinných progenitorových buněk. Progenitorové buňky vznikající z kmenových buněk se vyvíjí ve zralé buňky s charakteristickým tvarem a funkcemi. Tyto buňky však ztrácíme před nebo krátce po narození, když je vývoj ledvin dokončen. To je jeden z hlavních důvodů, proč nemůže v průběhu života dojít k regeneraci ledvinné tkáně.

Nová metoda kultivace uchovává možnost obnovy ledvinné tkáně

I přes četné snahy vědců o kultivaci ledvinných progenitorových buněk, bylo tyto buňky možné uchovávat vždy maximálně pouze po dobu dvou až tří dnů. Japonský tým izoloval ledvinné progenitorové buňky z myší a hledal co nejpříznivější podmínky kultivace. Klíčovým momentem bylo použití jednoho z cytokinů (signální molekula v lidském organismu), tzv. leukemického inhibičního faktoru (LIF). Výzkumníci postupně objevili optimální postup kultivace. Ten umožňuje, aby si ledvinné progenitorové buňky udržely svou funkci (schopnost přeměny na glomeruly a kanálky) a možnost růstu až na 1800násobek svého původního množství během 20 dnů. V živých organismech buňky zmizí asi po 10 dnech, ale uvedená metoda jim ponechává dvojnásobné množství času.

Klíčový objev pro regenerativní medicínu

Pro vytvoření nového orgánu je zapotřebí velkého množství buněk. Nová metoda kultivace, která umožňuje jak navýšit počet ledvinných progenitorových buněk, tak dobu jejich životaschopnosti, má proto klíčový význam pro další vývoj regenerativní medicíny.

Zdroj: http://www.nephrologynews.com/researchers-make-step-towards-kidney-rege…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme