Willem J. Kolff - otec dialýzy

Jméno holandského internisty Willema J. Kolffa je neodmyslitelně spjato s historií dialýzy. V roce 1943 vyrobil první dialyzační přístroj, který byl použit u člověka. Podílel se i na vytvoření prvního umělého srdce a v roce 1982 byl členem týmu, který jej poprvé voperoval do těla pacienta. Zabýval se i vytvářením umělých očí, uší či končetin. Zemřel v roce 2009 ve věku nedožitých 98 let.

Těžké začátky

Kolff se narodil v roce 1911 ve městě Leiden v Nizozemsku a svá studia medicíny, která zahájil v roce 1930 na Leidenské univerzitě, úspěšně ukončil v roce 1938. Ten stejný rok již začíná pracovat s heparinem, nově objeveným antikoagulanciem. Má také k dispozici celofán, o němž věděl, že díky svým vlastnostem funguje jako membrána schopná některé látky propouštět a jiné zadržet a je tudíž vhodný pro realizaci umělé ledviny. Podle jeho teorie by toxiny mohly cestovat z krve proudící uvnitř trubicí z celofánu do proplachovací kapaliny nacházející se na vnější straně trubice. Kolff se rozhodl, že zkonstruuje zařízení, ve kterém by nečistoty mohly přecházet přes co největší plochu tvořenou celofánem.

V roce 1940, když němečtí nacisté vtrhli do Nizozemska, zakládá Kolff první krevní banku v Evropě, což mu pomohlo pochopit, jak správně zacházet s krví mimo tělo pacienta. Jelikož však není schopen pracovat pod nacistickou vládou, stěhuje se do malého nenápadného městečka Kamden, kde v roce 1942 v místní nemocnici začíná vyvíjet prototyp první umělé ledviny.

První umělá ledvina

V roce 1942 Kolff sestrojil rotující bubnovou umělou ledvinu. Prvních 15 pacientů ve stádiu selhání ledvin, na nichž byla tato léčba vyzkoušena, sice vykázalo přechodné zlepšení, ale jejich přežití bylo krátkodobé a všech 15 pacientů zemřelo. Teprve o 2 roky později, v roce 1945, byl umělou ledvinou zachráněn první lidský život. Pacientkou byla 67letá holandská kolaborantka Sophia Schafstad, která se ve vězení dostala do komatu v důsledku selhání jater a ledvin. Pomocí Kolffovy hemodialýzy byla zachráněna a žila ještě dalších sedm let.

Touto dobou již Kolff zakládá dialyzační týmy po celém světě. V roce 1950 pak přesídluje do USA a dlouhých 17 let působí na Clevelandské klinice v Ohiu, kde dále úspěšně zdokonaluje dialyzační přístroj, tak aby podle jeho slov nejen dobře fungoval, ale byl i snadno použitelný.

Zdroje:
"kidneytimes.com":http://www.kidneytimes.com
"toplekar.cz":http://www.toplekar.cz

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme