Zacvičte si Tai-chi

Tai-chi (přesněji Tai-chi Chuan) je několik set let staré čínské bojové umění, které kombinuje přesné pohyby těla s hlubokým dýcháním a využíváním životní energie v těle. Původní význam Tai-chi jako  účinné sebeobrany se pomalu vytrácí a v dnešní  době  je na celém světě oblíbené především jako relaxační a zdravotní cvičení, které zlepšuje jak fyzickou, tak psychickou kondici a pomáhá člověku pracovat s vnitřní energií. Je vynikající pohybovou aktivitou nejen pro mladé a zdatné jedince, ale i pro seniory či osoby s nejrůznějšími zdravotními hendikepy.

Tai-chi k boji i ke zdraví

Z historického hlediska je Tai-chi známé jako bojové umění a tradičně se také jako bojové umění vyučuje. Tai-či jako fyzické cvičení zakládá svou obranu popřípadě útok na účinku pák a svalové relaxace. Pracuje na principu jin a jang, což jsou protikladné síly (např. žena-muž) a je také silně ovlivněna taoismem. Hlavním rozdílem mezi Tai-chi a jinými bojovými uměními je, že Tai-chi postrádá principy klasických bojových umění a jeho hlavním cílem jsou zachování zdraví, sebeobrana a meditace.

V současnosti je možné cvičení Tai-chi praktikovat jako cvičení pro zdraví, relaxaci a udržování pružného a pevného těla nebo jako účinnou formu sebeobrany. Velmi důležitou roli hraje sled pohybů a jejich provedení. Do cvičení se zapojuje celé tělo, při pohybech jsou využity všechny svaly, šlachy i klouby.

Zdravotní přínosy

Tai-chi má nesporné příznivé zdravotní účinky. Pomalé, lehké a plynulé pohyby pozitivně ovlivňují činnost lymfatického a cévního systému, zlepšují srdeční a dechové funkce, podporují peristaltiku střev, mají příznivý vliv na kloubní a svalový systém, ale také poskytují psychický odpočinek a zklidnění. Cvičení je často doporučováno při onemocnění pohybového ústrojí, páteře, kardiovaskulárních chorob, při vysokém krevním tlaku nebo při artritidě.

Pravidelné cvičení upravuje a normalizuje pochody v těle, v důsledku čehož je člověk schopen mnohem efektivněji využívat svou energii.

Zdroje:
"tai-chi.cz":http://www.tai-chi.cz
"taocentrum.cz":http://www.taocentrum.cz
"tai-ci.org":http://tai-ci.org

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme