Zdravý životní styl funguje i u pacientů s chronickým onemocněním ledvin

Autoři australské studie dokázali, že změna životního stylu může prospět a být bezpečná i pro pacienty, kteří již trpí mnoha zdravotními potížemi. 12 měsíců cvičení a režimových opatření se u pacientů s chronickým onemocněním ledvin projevilo zlepšením fyzické zdatnosti a dalších parametrů celkového zdravotního stavu.

Zdravý život přináší výsledky

Ročního sledování se zúčastnilo 83 pacientů ve 3. a 4. stádiu chronického onemocnění ledvin, studii dokončilo 72 z nich. Polovina nemocných podstoupila standardní léčbu, druhá polovina byla zařazena do programu vyžadujícího změny životního stylu. Režimová opatření představovala multidisciplinární péči zajištěnou např. nefrologem, fyzioterapeutem, dietním specialistou či psychologem. Podstatnou součástí změn bylo 150 minut aerobního cvičení o středně těžké intenzitě a posilovacího tréninku týdně a skupinová terapie týkající se úprav životního stylu. Pouze 45 % účastníků (41 % ve skupině zdravého životního stylu a 47 % z kontrolní skupiny) sneslo na počátku sledování zátěž odpovídající jejich věku.

Po 12 měsících se u skupiny zařazené do intervenčního programu:

  • zvýšila maximální aerobní kapacita o 11%, u kontrolní skupiny se standardní péčí naopak o 1 % poklesla
  • zvýšila maximální spotřeba kyslíku (2,8 ± 0,7 ml/kg za minutu), která představuje měřítko zdatnosti jedince, u kontrolní skupiny došlo k jejímu poklesu (-0,3 ± 0,9 ml/kg za minutu)
  • málo, ale významně snížila hmotnost (-1,8 ± 4,2 kg) a zlepšila srdeční funkce (pouze v diastole, systolická funkce se nezměnila)
  • krevní tlak a hladiny lipidů v krvi zůstaly beze změny
  • arteriální elasticita se zhoršila méně výrazně než u kontrolní skupiny.

Lepší kondicí k větší spokojenosti

Výsledky studie naznačují, že pravidelnou fyzickou aktivitou a týmovou podporou lze dosáhnout zlepšení kondice i u pacientů s řadou zdravotních problémů. Ta se následně promítne do zlepšení zdravotního stavu a usnadní také každodenní život pacienta.

Zdroj: http://www.medscape.com/viewarticle/810004?src=rss

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme