Změna životního stylu spolu s léky pomohla k ústupu diabetu

Výrazná změna životního stylu a užívání předepsaných léků pomohly v kanadské studii pacientům s diabetem k dosažení normální hladiny glukózy v krvi a k trvalému úbytku hmotnosti. 83 diabetiků bylo náhodně rozděleno do 3 skupin. Jedna skupina podstoupila 8týdenní intenzivní metabolickou intervenci, druhá skupina 16týdenní intenzivní metabolickou intervenci a třetí pak standardní diabetickou léčbu. Metabolická intervence zahrnovala změnu životního stylu zaměřenou na snížení hmotnosti a hladiny glukózy v krvi spolu s užíváním antidiabetik a inzulinu glargin (farmakologická léčba byla poté přerušena).

Celkem 21,4 % pacientů z 8týdenní intervenční skupiny (ve srovnání s 10,7 % v kontrolní skupině) a 40,7 % pacientů z 16týdenní intervenční skupiny (ve srovnání s 14,3 % v kontrolní skupině) vykazovalo po 12 týdnech po ukončení intervence zlepšení v ukazatelích diabetu (splňovali odpovídající kritéria pro hladinu glykovaného hemoglobinu).

duben 2017

Zdroj: www.renalandurologynews.com/diabetes/type-2-diabetes-8-week-lifestyle-d…
https://academic.oup.com/jcem/article-abstract/doi/10.1210/jc.2016-3373…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme