Dialýza v dialyzačním středisku

Dialýza v dialyzačních centrech

Dialýza se nejčastěji provádí ve specializovaných zdravotnických zařízeních – dialyzačních centrech. Některá centra jsou přímo v areálu nemocnice a poskytují jí své služby (např. akutní dialýzy, léčba otrav apod.), jiná jsou více či méně samostatná. I tato střediska ale úzce spolupracují s okolními nemocnicemi v péči o pacienty.

Konkrétní střediska jsou většinou moderně a příjemně vybavena a v každém z nich pracuje tým speciálně vzdělaných lékařů a sester, který dokáže provést různé typy dialýz (hemodialyzační metody a peritoneální dialýzy).

Většina nemocných dochází k dialýzám z domova a péče je tedy poskytována ambulantně. Zpravidla jde o hemodialyzované pacienty navštěvující středisko třikrát týdně, procedura trvá okolo pěti hodin.

Během ní si mohou pacienti číst, povídat, spát, využívají čas pro práci na počítači, pánové častěji hrávají karty, šach, či pořádají turnaje ve stolních hrách. Dialýza se tak stává malou společenskou událostí v životě pacienta, což je i pro jeho psychický stav přínosné. Pokud ovšem pacientovi z osobních důvodů přílišný kontakt s ostatními vadí, má samozřejmě možnost dialýzu absolvovat v klidu a s pocitem soukromí.

Pouze pokud zhoršený zdravotní stav nemocného vyžaduje hospitalizaci, je pacient na dialýzu převážen přímo z lůžkového oddělení. Jen v těžkých stavech, kdy pacient vyžaduje intenzivní péči nebo je hospitalizován v nemocnici s vlastním dialyzačním střediskem, bývá dialyzován přímo v nemocnici.

Ambulantní dialýza vždy znamená určitou vázanost na konkrétní místo, ale mnoho pacientů potřebuje cestovat, ať už pracovně nebo na dovolenou. Proto jsou dialyzační centra otevřena i pro jednorázovou dialýzu.

Stále častěji se setkáváme i s tzv. rekreačními a prázdninovými dialýzami. Ty umožňují pacientům s onemocněním ledvin absolvovat dialýzu v příjemném prostředí komfortních středisek s profesionálním a vstřícným personálem. Cílem je zajistit pacientům příjemný pobyt v různých destinacích a možnost dialýzy zároveň (Francie, Maďarsko, Slovensko, kulturně významná místa v ČR).

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme