Peritoneální dialýza

Jak často se provádí peritoneální dialýza?

Břišní dialýzu dělíme na dva základní typy s označením CAPD (kontinuální ambulantní peritoneální dialýza) a APD (automatizovaná peritoneální dialýza). Základem procedury je vždy dialyzační roztok, který se do dutiny břišní napouští tenkou hadičkou (katetrem) zavedenou nastálo přes břišní stěnu. Použitý dialyzační roztok (dialyzát) nasycený odpadními látkami se vypouští ven a místo něj se napouští nový, čistý roztok, který opět absorbuje odpadní látky a přebytečnou vodu.

  • CAPD – výměny dialyzačního roztoku se provádějí ručně. Není k nim potřeba žádných přístrojů, pouze systém hadiček a vak s roztokem. Výměna se provádí obvykle čtyřikrát denně po dobu 30 minut. Mezi výměnami může pacient vykonávat běžné denní činnosti, včetně sportu.
  • APD – výměny dialyzačního roztoku jsou prováděny pomocí přístroje zvaného cycler. Probíhají pouze v noci, celkem asi 10 hodin, což znamená, že za noc proběhne 4 až 5 úplných výměn dialyzátu. Dle potřeby může být noční režim doplněn jednou ruční výměnou dialyzátu přes den, nicméně lze říci, že APD nemá vliv na běžný denní režim pacienta – je možné provozovat většinu aktivit (práce, sport, cestování atd.), navíc ho během těchto aktivit neruší nutnost provést výměnu roztoku.

Všechny konkrétní parametry výměn, typ roztoku nebo i samotnou volbu vhodné dialýzy určuje lékař s ohledem na zdravotní stav, životní styl a přání pacienta.

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme