Kontakt s přáteli a rodinou

Dialyzovaný pacient se musí vyrovnat zejména s psychickou zátěží způsobenou zcela novou situací v oblasti osobního i pracovního režimu a organizace života jako takového. Obavy z toho, jak tuto skutečnost přijme zaměstnavatel, přátelé, nebo třeba i partner, negativní zkušenosti z některých dialyzačních středisek – to všechno často způsobí, že se pacient uzavírá do sebe.

Přitom právě tento stres může ono obávané narušení partnerských, rodinných i přátelských vztahů v důsledku způsobit. U peritoneálně dialyzovaných pacientů bývá podvědomým stresovým faktorem změna fyzického vzhledu (břišní katetr), ovšem tu lze snadno skrýt pod oblečení.

Nejlepším doporučením je však především otevřenost – nebojte se zejména se svými blízkými mluvit o všem, co vás trápí. Můžete se nejprve poradit s lékařem či odborníky v dialyzačních centrech a až poté obeznámit například svého zaměstnavatele s vaším zdravotním stavem. Žádný typ dialýzy totiž nemá vliv na vaše kvality, znalosti a zkušenosti.

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme