Nemoci ledvin

IgA nefropatie (Bergerova choroba)

Takzvaná IgA nefropatie je způsobena ukládáním imunoglobulinu A (IgA) v glomerulech a následným vznikem zánětu. Je nejčastějším typem primární glomerulonefri­tidy, tedy nemoci, která není součástí jiného systémového onemocnění (jako např. lupusová nefritida nebo diabetická nefropatie) a podílí se asi 20–40 % na počtu nemocných glomerulonefri­tidou v Evropě.

Nejčastějším příznakem nemoci je přítomnost mikroskopického množství krve v moči (asymptomatická hematurie), doprovázená v některých případech občasnými epizodami viditelné hematurie. Často tak probíhá zcela skrytě po mnoho let. V různém věku postihuje častěji muže než ženy, nejčastěji ovšem bývá diagnostikována u starších dětí a mladších dospělých. Vyskytuje se při chronických nemocech jater, zánětech GIT a chronických onemocněních dýchacích cest.

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme