Péče o cévní vstup

Prevence infekce vstupu

Pacienti s onemocněním ledvin mají z mnoha důvodů sníženou obranyschopnost, což vede k častějším nebo hůře probíhajícím celkovým infekčním onemocněním nebo k infekcím vstupujícím do těla pacienta přes cévní nebo peritoneální vstup pro dialýzu.

Klíčovým opatřením je pokud možno zabránit styku s infekčními činiteli (bakterie, viry, paraziti apod.), tedy především důkladně dodržovat osobní hygienu včetně pravidelného sprchování (výjimkou je krátkodobě zavedený centrální katetr), výměny prádla, mytí rukou po příchodu domů, po toaletě a před jídlem.

Dalším zdrojem patogenů jsou lidé s nakažlivou, vzduchem přenosnou chorobou (chřipka, nachlazení, angína, kašel atd.). Dbejte, aby jakákoli manipulace s cévním či břišním vstupem probíhala nejlépe za aseptických podmínek – základem je použití rukavic, případně roušky, a samozřejmě důkladná hygiena rukou u personálu i rodinných příslušníků.

I zdravý člověk má totiž na kůži podmíněné (oportunní) patogeny, které vám mohou znepříjemnit život. Pro snížení pravděpodobnosti infekčních onemocnění jsou pacienti s postižením ledvin očkováni proti chřipce a před zahájením dialýzy také proti infekční žloutence typu B.

Pokud u pacienta dojde k infekci cévního nebo peritoneálního přístupu pro dialýzu nebo k rozvoji celkové infekce, vždy je nasazena antibiotická léčba, která by měla být co nejdříve léčbou přesně zaměřenou na konkrétní patogen. V praxi to znamená určit mikrobiologickými metodami druh a nejlépe i citlivost původce infekce (patogenu) na antibiotika.

Nezapomínejme ani na posilování imunity otužováním, pobytem na čerstvém vzduchu, dostatečným přísunem vitamínů a kvalitním spánkem.

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme