Podcasty na téma ledviny

Ondřej Viklický: Největší výzvou jsou živí dárci

Zajímají vás nejnovější trendy v oblasti transplantací ledvin? Co je nového v nefrologii? V tomto podcastu s profesorem Vilkickým probereme důležitost zapojení pacientů do procesu rozhodování o způsobu léčby. Přiblížíme si význam preventivního očkování u rizikových pacientů a klíčové faktory ovlivňující pokles počtu provedených transplantací od žijících dárců. Nechybí ani náhled do využívání umělé inteligence pro monitorování pacientů. 

Vladimír Tesař: Zdraví ledvin po covidu aneb boj s long covidem a vliv očkování

Přední český nefrolog a šéf Kliniky nefrologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, profesor Vladimír Tesař, promlouvá o vlivu covidu na ledviny. V podcastu diskutujeme o trvajících následcích viru na funkci ledvin a  rozebíráme vliv dlouhodobého postcovidového syndromu známého jako tzv. long covid.

Nefrolog Roman Kantor: Chraňme si svoje ledviny

Nemocné ledviny má každý 10. člověk, aniž by o tom třeba věděl. Když ledviny zcela selžou je řešení pouze dialýza nebo transplantace. O ledvinové prevenci, ale také o transplantacích a značných dopadech pandemie koronaviru na ledviny si povídáme s primářem Dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Třinci Romanem Kantorem.

Ondřej Viklický z IKEM: Transplantujeme navzdory covid-19

Ledviny jsou nejčastěji transplantované orgány a nejvíce se transplantuje v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny. Právě s přednostou Transplantcentra IKEMu a přednostou kliniky Nefrologie profesorem Ondřejem Viklickým mluvíme o tom, jak pandemie ovlivňuje transplantační program, jaké jsou poslední trendy a co je pro transplantační nefrology největší výzva.

Vliv covid-19 na funkci ledvin s prof. Vladimírem Tesařem

Ledviny patří mezi orgány, které nový typ koronaviru postihuje nejčastěji. Zároveň lidé trpící chronickým onemocněním patří mezi nejvíce ohrožené skupiny obyvatel. S přednostou Kliniky nefrologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze profesorem Vladimírem Tesařem mluvíme o tom, jak koronavirus ledviny poškozuje, proč napadá právě je a co dělat, pokud člověk prodělal onemocnění covid-19 s vážným průběhem, který vyžadoval hospitalizaci.

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme