Dobrý den, je možné zachovat r...

Poradna

Dobrý den,
je možné zachovat ruku při používání spojky při dialýze v celkem normálním vzhledu? Chodila jsem na HDS dvakrát necelý rok a ruka naštěstí nezaznamenala, krom jizvy a malinkého vyklenutí v její oblasti žádných změn. Jsem žena a i když vím, že zdraví je nejdůležitější, vzhled je pro mne podstatný.
A pak také, pokud bych se dostala na transplantaci, má původní darovaná ledvina by zůstala v břiše? Kolik ledvin v břiše vlastně může zůstat? Lze je po zániku funkce odebrat?
Mám s tím, že by zůstaly veliký psychický problém.
Děkuji.

MUDr. Roman Kantor 7. 01. 2012

Dobrý den, ruka s AV spojkou zůstává většinou normálního vzhledu, ale s léty se může žíla spojky dále rozšiřovat a může být viditelný průběh rozšířené žíly po horní končetině. Z vašeho dotazu nelze vyvodit, zda v současné době máte transplantovanou ledvinu, či zda na ní čekáte. Pokud máte transplantovanou ledvinu, pěkně ji chraňte a žádné odstraňování nepřichází do úvahy. Stejně tak Vaše vlastní ledviny, i když nefunkční, nikdo odstraňovat nebude. Pouze v případě, že by došlo k selhání transplantované ledviny a návratu na dialýzu, je doporučováno nefunkční transplantovanou ledvinu chirurgicky odstranit před případnou další transplantací.