Zpět

Poradna

Náhrada funkce ledvin a dialýza

Poradna

Dobrý den, dojíždím na dialýzu 3×tydne na 4 hodiny a začaly mi prudce padat vlasy. Může to spolu souviset?

MUDr. Roman Kantor 3. 06. 2024

Vypadávání vlasů při dialýze není zcela typický vedlejší příznak selhání ledvin. Doporučuji problém probrat s ošetřujícím lékařem na dialýze, zeptat se, zda máte dostatečnou dialyzační dávku a zásoby železa. U dialyzovaných pacientů je nutné doplňování vitaminů skupiny B, malé dávky vitaminu C. Často může pomoci suplementace zinku a selenu.

Poradna

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak a na koho se obrátit, kdybych chtěla svému kamarádovi darovat ledvinu. To mám kontaktovat přímo nemocnici, kam chodí na dialýzu? Děkuji mockrát za odpověď.

MUDr. Roman Kantor 30. 05. 2024

Dobrý den. Především darování ledviny máte probráno se svým kamarádem a on s ním souhlasí. To je první podmínkou. Pokud pacient chodí na dialýzu, není automaticky zařazený na čekací listinu k transplantaci ledviny. U většiny pacientů na dialýze jejich zdravotní stav neumožňuje provést transplantaci ledviny pro přítomnost různých zdravotních komplikací. 

Pokud je váš kamarád do čekací listiny zařazen, dostal od svého lékaře informaci, že nejlepší způsob transplantace ledviny je transplantace ledviny od žijícího dárce a dostal nabídku, aby dárce, pokud by takového měl, přivedl na vyšetření na jeho mateřské dialyzační středisko, kde bude provedeno vstupní vyšetření. Oslovte kamaráda, řekněte mu o své nabídce, pokud bude souhlasit, může vám domluvit vyšetření u svého nefrologa. Držím palce. 

 

Poradna

Dobrý den, prosím o radu,manžel začíná chodit na dialyzu 1.5.2024 a mně bude v květnu 80 let a nevím si rady s jídelníčkem . DĚKUJI VÁM PĚKNÉ . Anna

MUDr. Roman Kantor 24. 04. 2024

Mám pro vás dobrou zprávu. Omezení v dietě jsou doporučována při onemocnění ledvin v době před zahájením dialýzy. Po zahájení dialýzy se omezení bílkovin uvolňují. Často po zahájení dialýzy dojde ke zlepšení chuti k jídlu a ke zlepšení kondice. Během dialyzační léčby v čase se mohou objevit konkrétní problémy, které se řeší podle výsledků: například omezení potravin s vyšším obsahem draslíku nebo fosforu, případně jsou nasazovány léky na vysoký fosfor. Podle potřeby bude s pacientem řešit personál dialýzy. S časem jak bude pacient déle na dialýze bude klesat objem moči. Při vyšších váhových přírůstcích mezi dialýzami bude pacientovi doporučováno omezování soli a následně i objemu přijímaných tekutin. U starších pacientů máme zkušenost, že je problém s dostatečnou stravou, pacienti jedí málo a proto větší omezování nedoporučujeme a jsme rádi, když pacient jí dobře. Inspirovat se můžete našimi recepty, které přizpůsobené dialyzovaným pacientům a lidem s onemocněním ledvin.

Poradna

Dobrý den, moje maminka přišla nedávno o ledvinu a nyní protože měla jen jednu je tedy na dialýze.. Teď se všichni učíme jak to zvládnout co nejlépe, největší problém je stravování, ale snažíme se.. Maminku by zajímalo jestli když má ten den dialýzu,tak jestli by třeba během ní si mohla dát zakázaný banán.. Dále jestli v den dialýzy by mohla během ní vypít víc tekutin a nebo jestli i v den dialýzy má pořád stanovený přísun? A poslední otázka je jestli si někdy zase přestane píchat injekci na ředění krve a dostane zpět warfarin? Děkuji moc za odpověď.

MUDr. Roman Kantor 21. 04. 2024

Tím, že vaše maminka přišla o jedinou ledvinu náhle, spadla do dialyzační léčby včetně ztráty zbytkového močení a proto je její adaptace na nová omezení náročnější. Většinou pacient na dialýze ztrácí schopnost močení pozvolna a má tak více času si zvykat na omezení spojená s omezením příjmu tekutin a další omezení jako například omezení potravin s vysokým obsahem draslíku. Součástí dietních opatření je i dramatické omezení soli v příjmu. Máme pro dialyzované pacienty připravené recepty https://www.ledviny.cz/recepty, můžete se inspirovat.

Na některých dialyzačních střediscích to tak funguje, že si pacient "zakázané" ovoce - meruňky, banán, vezme s sebou a sní na začátku dialýzy. Je dobré se domluvit s personálem předem.  

Pokud pacient více vypije během dialýzy, sestřičky to započítávají do bilance tak, aby pacient končil dialýzu na své suché váze. Podle velikosti svačiny, množství kávy a čaje sestřičky připočítávají k nastavené ultrafiltraci toto množství navíc. Suchou váhu je nutno pravidelně revidovat a upravovat podle řady faktorů: jak pacient jí, zda má otoky, jaké má krevní tlaky, jaké jsou výsledky měření tělesných tekutin a podobně. 

Rozhodnutí o navrácení zpět warfarinu místo nízkomolekulárního heparinu je nutné konzultovat s ošetřujícím lékařem. Závisí totiž na tom, z jaké indikace léčba byla nasazena a zda je plánovaná jako přechodná nebo trvalá. 

Poradna

Zdravím, chtěla jsem se zeptat, jaký je první krok pro darování ledviny, konkrétně v případě darování anonymní nepříbuzné osobě. Kde a jak si objednat vyšetření?

MUDr. Roman Kantor 11. 04. 2024

Anonymnímu darování ledviny se věnuje v České republice pouze IKEM, který díky těmto anonymním dárcům může naplánovat řetězovou transplantaci ledvin. Tady je odkaz na stránky IKEM: Program transplantace ledviny od žijícího dárce | IKEM

Poradna

Dobrý deň, mam chorého syna, chodí na dialyzu. Má psychicke problémy a neviem, čo ďalej, pretože odmieta dyalyzu.

MUDr. Roman Kantor 22. 01. 2024

Určitě je vhodná spolupráce s psychiatrem. Bohužel podmínkou je spolupráce nemocného. Dialýza je sice život zachraňující léčba, ale podmínkou je spolupráce a souhlas nemocného. Pokud pacient dialýzu odmítne, nelze jej silou k dialýze donutit. Dialýza je dobrovolnou léčbou. Pokud se podaří zvládnout projevy deprese případně jiných psychiatrických nemocí, je šance, že se syn s dialýzou smíří. 

Poradna

Dobrý den, kolikrát lze transplantovat ledvinu? Lze i pětkrát, šestkrát?

MUDr. Roman Kantor 10. 01. 2024

Teoreticky počet transplantací není omezen. Bohužel další transplantaci mohou komplikovat zdravotní komplikace. Například vysoké procento anti HLA protilátek mohou ztížit výběr další ledviny.