Zpět

Poradna

Náhrada funkce ledvin a dialýza

Poradna

Dobrý den, moje maminka přišla nedávno o ledvinu a nyní protože měla jen jednu je tedy na dialýze.. Teď se všichni učíme jak to zvládnout co nejlépe, největší problém je stravování, ale snažíme se.. Maminku by zajímalo jestli když má ten den dialýzu,tak jestli by třeba během ní si mohla dát zakázaný banán.. Dále jestli v den dialýzy by mohla během ní vypít víc tekutin a nebo jestli i v den dialýzy má pořád stanovený přísun? A poslední otázka je jestli si někdy zase přestane píchat injekci na ředění krve a dostane zpět warfarin? Děkuji moc za odpověď.

MUDr. Roman Kantor 21. 04. 2024

Tím, že vaše maminka přišla o jedinou ledvinu náhle, spadla do dialyzační léčby včetně ztráty zbytkového močení a proto je její adaptace na nová omezení náročnější. Většinou pacient na dialýze ztrácí schopnost močení pozvolna a má tak více času si zvykat na omezení spojená s omezením příjmu tekutin a další omezení jako například omezení potravin s vysokým obsahem draslíku. Součástí dietních opatření je i dramatické omezení soli v příjmu. Máme pro dialyzované pacienty připravené recepty https://www.ledviny.cz/recepty, můžete se inspirovat.

Na některých dialyzačních střediscích to tak funguje, že si pacient "zakázané" ovoce - meruňky, banán, vezme s sebou a sní na začátku dialýzy. Je dobré se domluvit s personálem předem.  

Pokud pacient více vypije během dialýzy, sestřičky to započítávají do bilance tak, aby pacient končil dialýzu na své suché váze. Podle velikosti svačiny, množství kávy a čaje sestřičky připočítávají k nastavené ultrafiltraci toto množství navíc. Suchou váhu je nutno pravidelně revidovat a upravovat podle řady faktorů: jak pacient jí, zda má otoky, jaké má krevní tlaky, jaké jsou výsledky měření tělesných tekutin a podobně. 

Rozhodnutí o navrácení zpět warfarinu místo nízkomolekulárního heparinu je nutné konzultovat s ošetřujícím lékařem. Závisí totiž na tom, z jaké indikace léčba byla nasazena a zda je plánovaná jako přechodná nebo trvalá. 

Poradna

Zdravím, chtěla jsem se zeptat, jaký je první krok pro darování ledviny, konkrétně v případě darování anonymní nepříbuzné osobě. Kde a jak si objednat vyšetření?

MUDr. Roman Kantor 11. 04. 2024

Anonymnímu darování ledviny se věnuje v České republice pouze IKEM, který díky těmto anonymním dárcům může naplánovat řetězovou transplantaci ledvin. Tady je odkaz na stránky IKEM: Program transplantace ledviny od žijícího dárce | IKEM

Poradna

Dobrý deň, mam chorého syna, chodí na dialyzu. Má psychicke problémy a neviem, čo ďalej, pretože odmieta dyalyzu.

MUDr. Roman Kantor 22. 01. 2024

Určitě je vhodná spolupráce s psychiatrem. Bohužel podmínkou je spolupráce nemocného. Dialýza je sice život zachraňující léčba, ale podmínkou je spolupráce a souhlas nemocného. Pokud pacient dialýzu odmítne, nelze jej silou k dialýze donutit. Dialýza je dobrovolnou léčbou. Pokud se podaří zvládnout projevy deprese případně jiných psychiatrických nemocí, je šance, že se syn s dialýzou smíří. 

Poradna

Dobrý den, kolikrát lze transplantovat ledvinu? Lze i pětkrát, šestkrát?

MUDr. Roman Kantor 10. 01. 2024

Teoreticky počet transplantací není omezen. Bohužel další transplantaci mohou komplikovat zdravotní komplikace. Například vysoké procento anti HLA protilátek mohou ztížit výběr další ledviny. 

Poradna

Chodím na dialýzu 3x týdně. Po cca třech hodinách se mi dělá špatně. Špatně je mi odpoledne po dialýze a další "volný" den. Jsem unavená, občas omdlévám, stále se mi chce spát. Když jsem ale jednu dialýzu vynechala, tyto problémy byly mnohem menší. Nebyla jsem tak unavená a doma jsem byla schopna vařit a pracovat. Na další dialýze mi odstraňovali cca 2 kg. Jsem přesvědčena, že by dialýza stačila 2x.

MUDr. Roman Kantor 6. 01. 2024

O tom, zda pacientovi stačí dvě dialýzy, rozhoduje tzv. zbytková funkce ledvin. Ta se kontroluje u močících pacientů měsíčně ze sběru moči za 24 hodin. Pokud pacient močí pod 500 ml, pak potřebuje tři dialýzy i bez kontrolních sběrů.  Klidný průběh dialýzy ovlivňuje správně nastavená suchá váha, dobře nastavená léčba vysokého tlaku, hladina minerálů před a po dialýze a tomu odpovídající typ dialyzačního roztoku a podobně. Je dobré, když cíle a očekávání mají zdravotníci i pacienti stejné. Je také otázka, zda by nestálo za to zkusit i jiný typ dialýzy, například peritoneální dialýzu nebo domácí hemodialýzu. Ale to jsou otázky, které můžete řešit pouze se svým ošetřujícím týmem zdravotníků, který vás dobře zná. 

Poradna

dobrý den, manžel (78 let) má polycystické ledviny, dle lékařky je onemocnění ve 4. stádiu. Tento rok bude určitě zahájena dialýza, kreatinin má v současnosti 380, byl informován o dietě, kterou se snažíme dodržovat, nicméně je to poměrně složité, je možné někde dohledat informace o o tom, co tedy může jíst a co ne? Stále se ke mě dostávají protichůdné informace, např. měli jsme za to, že třeba mléko nesmí, ale na nástěnce nefrologické ambulance mají uvedeno, že může. Bojím se abych mu nějak neuškodila tím, co budu vařit.

MUDr. Roman Kantor 4. 01. 2024

Je třeba jíst zdravě. Někteří nefrologové doporučují s blížící se dialýzou omezování bílkoviny ve stravě. Problém je, že pacienti v 78 letech velmi často spontánně přijímají menší množství bílkovin a další omezování se nedoporučuje. Naopak u pokročilého selhávání ledvin s kreatininem kolem 380 již může být přítomno nechutenství a odpor k masu. Pak diety již moc smysl nedávají a je nutné se chystat na náhradu funkce ledvin. K ověření, kolik bílkovin pacient přijímá, a podle toho individuální rada, co v dietě přidat nebo ubrat, slouží výpočty z výsledků vyšetření moči za 24 hodin. Ohledně vaření se můžete inspirovat našimi recepty https://www.ledviny.cz/recepty nebo pročíst tuto sekci webu https://www.ledviny.cz/zdravy-zivotni-styl. 

Poradna

Dobrý den pane doktore. Chtěla bych Vás moc poprosit o pomoc a radu, jsem moc zoufalá. Můj partner je dva měsíce na dialýze. Je diabetik, má 42 let, 9 let se potýka s onemocněním ledvin. Před dvěma měsíci nastoupil na dialýzu, bylo mu dobře, močil normálně, nebyl žádný problém. Kreatin měl 535. Pak ho donutili chodit na dialýzu. Co chodí na dialýzu, mu začali dost stahovat vodu, určili mu váhu, i když do té doby neměl problém s močením či zavodňováním, teď, co ho stahují, se začíná dost zavodňovat, přestává močit, vodu co mu stáhnou si tělo hned ukládá a nemá co močit. i když hodně vypije. Jsme z toho oba hrozně nešťastní, je mu hůř než před nástupem na dialýzu. Má veliké křeče, psychicky je moc rozhozený, bojí se že přestane močit úplně a přemýšlí, že by dialýzu přerušil, když vidí a cítí, že mu to víc ubližuje než pomáhá. I já jsem nešťastná a nevím jak mu pomoct? Pane doktore, prosím, je to pro partnera to nejlepší, když začal chodit na dialýzu?

MUDr. Roman Kantor 17. 12. 2023

Dobrý den. Pacienta nelze donutit chodit na dialýzu, jak píšete. K zahájení dialýzy musí být souhlas nemocného poté, co je podrobně poučen o stavu funkce ledvin, je probrán klinický stav nemocného. Na zahájení dialýzy se musí shodnout pacient a lékař společně. Dialýza je sice léčba život zachraňující, ale není povinná. 

Hodnota kreatininu 535 u diabetika je vysoká, ale sama o sobě bez dalších příznaků nebo jiných kritických výsledků nemusí znamenat zahájení dialýzy. Pacient musel být poučen o důvodech zahájení dialýzy. Těmi důvody mohou být například: kritická hodnota funkce ledvin vypočítaná ze sběru moči, známky podvýživy, kritická hladina draslíku, nezvládnutelné převodnění, těžká metabolická acidóza, vysoká hodnota fosforu, která nereaguje na léčbu, dušnosti, ztráta fyzické kondice. Po vzájemném vyjasnění je indikována léčba a ta je zahájena se souhlasem pacienta. 

Ztráta schopnosti močit u pacientů po zahájení dialyzační léčby je velmi individuální. Jsou pacienti, kteří přestávají močit velmi záhy do několika týdnů, jiní močí nezměněné množství moči i po 2 letech na dialýze. Extrémně důležité je určení správné suché váhy. Pacient po dialýze by neměl mít žádné otoky. Pokud nemá otoky, má po dialýze křeče a nízký krevní tlak, může mít stanovenou příliš nízkou suchou váhu. Často pacienti po zahájení dialýzy začnou lépe jíst, přibývat na váze a je proto suchou váhu nutno adekvátně zvyšovat. 

Psychická zátěž na pacienta v začátku dialyzačního programu je extrémní. Pacientovi začne docházet celoživotní závislost na přístroji, do života mu vstupují omezení vyplývající z dojíždění na dialyzační středisko, nové prostředí, samozřejmě jsou i komplikace spojené jak s původním onemocněním, které nikam nemizí, tak komplikace spojené s vlastní dialýzou. Pokud nepomáhá pohovor a edukace pacienta, je vhodné pacientovi pomoci antidepresivní léčbou. Vše kolem dialýzy je o komunikaci pacienta s ošetřujícím lékařem a sestrami. Tuto komunikaci bohužel není schopna nahradit žádná internetová poradna.