Zpět

Poradna

Náhrada funkce ledvin a dialýza

Poradna

Dobrý den, chci se zeptat, kdo zařizuje pořadí na transplantaci ledvin? Lékař nebo se mohu přihlásit někde na ambulanci sama? Z příbuzenstva se nenachází nikdo vhodný. Děkuji.

MUDr. Roman Kantor 14. 09. 2023

O doporučení k zařazení do čekací listiny na transplantaci ledviny rozhoduje ošetřující lékař pacienta. O všech možnostech léčby selhání ledvin: transplantaci od žijícího dárce, zemřelého dárce, hemodialýze ve středisku nebo doma, peritoneální dialýze - ruční nebo automatizované, nebo v některých případech i o možnost náhradu funkce vůbec neposkytovat, informuje ošetřující lékař svého pacienta případně jeho zákonného zástupce již v ambulanci před vlastním zahájením dialýzy. 

Pokud pacient není k transplantaci kontraindikován, je u něj po získání souhlasu provedena řada vyšetření a s výsledky je odeslán do spádového transplantačního centra, kde lékaři posoudí dokumentaci, stav pacienta a pokud je vše v pořádku, nahlásí pacienta na jednotnou čekací listinu na transplantaci ledviny. Čekací listina je spravována pro celé Česko Koordinačním střediskem transplantací. 

V případě, že se objeví zemřelý dárce, je přidělení orgánů jednotlivým pacientům řízeno Koordinačním střediskem transplantací. 

 

Poradna

Zdravím, můj syn chodí na dialýzu a stav se mu zhoršil. Nyní musí chodit dvakrát týdně. Neví, co má a co může jíst. Lékař řekl, ať si to vyhledá sám. Můžete mi prosím poradit?

MUDr. Roman Kantor 14. 09. 2023

Pokud syn chodí jen 2x týdně na dialýzu, musí mít ještě významnou zbytkovou funkci ledvin. Proto se dá předpokládat, že nemá větší problém s draslíkem nebo fosforem. Dieta na dialýze by neměla obsahovat mnoho soli a měla by se skládat z plnohodnotné stravy, bez omezování příjmu bílkovin. O dietě píšeme i na našem webu Strava a dieta při dialýze | Ledviny.cz - o životě s dialýzou a máme mnoho receptů přizpůsobených právě potřebám ledvinové diety https://www.ledviny.cz/recepty.

U pacientů na dialýze jsou měsíčně kontrolovány výsledky a pokud se objeví nějaký problém - například vysoký draslík nebo fosfor, je pacient poučen o potravinách lékařem nebo ještě lépe sestrou, která se tématikou zabývá, o tom, kterým jídlům se vyhýbat, jak upravit přípravu jídel apod. 

Případně lze doporučit i knihu Dieta u chronických onemocnění ledvin - Milan Hrubý, Olga Mengerová | KOSMAS.cz - vaše internetové knihkupectví.

Poradna

Dobrý den, zajímá mě, jaký vliv má při dialýze nedodržování dietních opatření? Můj tchán, kterému selhaly ledviny, je cukrovkář a 3x týdne dojíždí na dialýzu. Absolutně nedbá pokynů lékařů, troufám si říct že do sebe dostane denně klidně i kolem 3 litrů tekutin ve formě kávy, sladkých nápojů či jiných podobných věcí, včetně potravin, které obsahují hodně draslíku apod. Poslední dobou se stává, že se mu dělá na dialýze hodně špatně (tlak, dýchání, průjmy apod). Absolutně si nedá říct. Lékaři o tom samozřejmě nevědí, nic jim nepřizna. Když se mu udělá špatně, tak jim tvrdí, že vše dodržuje. Snažím se mu domlouvat, ale je to marné. Ráda bych mu ukázala odpověď od vás od odborníků co vše se může stát a jaká by byla jeho prognóza v případě pokračování v jeho životosprávě. Předem děkuji za váš čas i odpověď.

MUDr. Roman Kantor 26. 08. 2023

Pokud má pacient velké váhové přírůstky, pak o tom samozřejmě lékaři vědí nebo tuší. Pacienti s vysokými váhovými přírůstky mezi dialýzami samozřejmě trpí při dialýze nevolností, poklesy krevního tlaku a podobně. Úloha zdravotníků je pacienty edukovat o následcích vámi popisovaného chování. Závislot na jídle, pití, cukru, nezřízeném příjmu tekutin je často těžko řešitelná a prvním předpokladem je, že si problém pacient přizná a chce jej řešit. Bez toho nepomůžou žádní lékaři ani zoufalí příbuzní. Pití sladkých nápojů u diabetika již samo vypovídá o dosavadním přístupu k doporučované léčbě. Vysazení sladkých nápojů je první doporučeným opatřením u nově zjištěného diabetu. 

Na druhou stranu pán je dospělý, není zbaven svépravnosti a je jeho rozhodnutím, co pro něj v životě je důležité a co ne. Mnozí pacienti velmi špatně snášejí všechny příkazy a omezení. Pokud bude pacient souhlasit, může společný rozhovor mezi pacientem, lékařem a příbuzným prospět v objasnění priorit a očekávání.  Otevřená komunikace je vždy lepší než se tvářit, že žádný problém není. 

Poradna

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať.Chcela by som darovať obličku kamarátovi, ale možno nie som vjodný darca či by bolo možné to nejak riešiť za výmenu vhodnou obličkou pre neho? A ešte mám takú otázku či prijímeteľ obličky musí vedieť od koho ju má? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

MUDr. Roman Kantor 24. 08. 2023

Žijící dárce ledviny většinou daruje ledvinu konkrétnímu pacientovi: příbuznému, kamarádovi, známému. Musí být splněno několik podmínek: příjemce musí být schopen transplantace ze zdravotních důvodů a musí s přijetím ledviny souhlasit, vyšetření dárce musí potvrdit přítomnost dvou stejně zdravých ledvin a nepřítomnost onemocnění, které by do budoucna dárce ohrožovalo ztrátou funkce ledviny. Celý proces by měl proběhnout na nefrologické ambulanci, která se stará o Vašeho kamaráda, tam jsou schopni provést základní vyšetření. Pokud vyšetření dopadnou dobře, jste oba odesláni do transplantačního centra, kde se doplní poslední nezbytná vyšetření a transplantace je naplánována. Jak vidíte z popisu, nemůže kamarádovi darovat ledvinu, aniž by o tom věděl. To je rozdíl od transplantací od zemřelého dárce, kde je naopak zemřelý dárce pro příjemce anonymní. Pokud by nebyla možná transplantace z důvodu nekompatibility vašich krevních skupin, je možno v České republice nabídnout pár do programu křížových transplantací. Situaci na Slovensku neznám.  https://www.ikem.cz/cs/transplantcentrum/klinika-nefrologie/pro-lekare/program-transplantace-ledviny-od-zijiciho-darce/a-1421/

Poradna

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na to, co si myslíte o stavu mého bývalého manžela. Před čtyřmi dny byl hospitalizován na JIP kvůli náhlým nevolnostem, nejdřív měl horečku, následně silné zimnice, v moči krev. V den hospitalizace už nemočil vůbec, takže diagnóza byla řečena ve stylu špatný stav jater a nefunkční ledviny. Ale nikdo neví, z jakého důvodu se tak stalo ani co s ním dělat. Dnes proběhla první dialýza, zítra je plánovaná další, ale nejde mi do hlavy, jak je možné, že absolutně není známa příčina, tím pádem ani řešení. Ptali se, zda nemohlo jít o otravu, ale on tvrdí, že nejedl ani houby ani nic, co by ho mohlo otrávit. Je pravda, že jeho životní styl není dobrý, denně pije víc piv než by měl a i s drogami v mládí experimentoval, ale že by se to takto projevilo z ničeho nic… Případně by mě zajímalo, kam se obrátit aby se zjistila příčina a kde by mu pomohli. Děkuji za odpověď.

MUDr. Roman Kantor 22. 08. 2023

Děkuji za důvěru, ale bohužel Vás zklamu. Pokud neznají příčinu lékaři, kteří Vašeho bývalého manžela ošetřují, kteří mají k dispozici všechna provedená vyšetření, těžko určíme diagnózu tady na stránkách internetové poradny. I ve 21. století se mohou objevit akutní stavy, u nichž příčina se neobjeví nebo se jen odhaduje. Je otázka, zda opravdu lékaři nevědí a nebo vás jen nemohou informovat, protože jste například nebyla uvedena mezi osobami, které informovány být mají. 

Poradna

Dobrý den, manžel má dialýzu. Chtěla bych mu koupit nějaké vitamíny jako rybí tuk, koenzim g10. Nevím, jestli bych mu tím neublížila. Mohli byste mi poradit, co by pro něj bylo nejlepší. Děkuji, Koprnická

MUDr. Roman Kantor 9. 08. 2023

Během dialyzační léčby se doporučuje užívat vitamíny rozpustné ve vodě: vitaminy skupiny B, například B-komplex po dialýze včetně malé dávky kyseliny listové, malá dávka vitaminu C, např. 100mg po dialýze. Někteří doporučují malou dávku selenu a zinku. Podávání vápníku, vitaminu D a železa řídí ošetřující nefrolog podle výsledků pravidelných odběrů. Další vitamíny a podpůrné prostředky nedávejte bez konzultace s ošetřujícim lékařem. To se týká i rybího tuku. 

Poradna

Dobrý den, můžete mi prosím poslat vzorec na výpočet suché váhy? Chtěl bych si porovnat hodnotu suché váhy po půlroční dialýze (3x týdně 4 hodiny), při odběru 4 litů vody.

MUDr. Roman Kantor 3. 08. 2023

Dobrý den. Bohužel žádný takový vzorec neexistuje. Suchá váha je určována konkrétnímu pacientovi na základě klinického zhodnocení nemocného, lékař k tomu využívá anamnestická data - jak pacient zvládá dialýzu, jak se cítí po dialýze, klinické vyšetření - otoky, poslech plic, tlakové záznamy nemocného, pomocná vyšetření jako například změny objemu krevní plasmy během dilaýzy nebo měření tělesného složení pomocí celotělové bioimpendance, nebo měření objemu dolní duté žíly ultrazvukem a podobně. Při stabilním stavu nemocného může suchá váha být měsíce stejná, u různých akutních komplikací je nutné suchou váhu revidovat při každé dialýze.