Prevence a zdravé ledviny

Alexander Hemala: Populární hlasatel vyzývá k prevenci

Ledvinové zdraví Alexandera Hemaly, populárního televizního hlasatele Československé a posléze České televize, bylo poprvé nabouráno už kolem 18. roku života. Při odvodu na vojnu mu vojenský lékař diagnostikoval ledvinové kameny. „Byla to jedna z prvních chvílí, kdy jsem si uvědomil, že zdraví je skutečně to nejcennější, co máme. V 18 letech jsem podstoupil operaci, při které mi byly ledvinové kameny vyjmuty přímo z ledviny. Bylo to trochu štěstí v neštěstí, protože na základě této operace jsem dostal modrou knížku,“ popisuje s úsměvem situaci z roku 1970 bývalý televizní hlasatel, který do tehdejší Československé televize nastoupil už tři roky po operaci v roce 1973.

Alexander Hemala vás zve na Světový den ledvin

Ledviny se ozvaly po půl století znovu

Až do roku 2003 ho zdravotní potíže včetně ledvinových potíží opustily. V roce 2003 ale prodělal srdeční příhodu, která skončila bypassem a v roce 2014 přišel o žlučník. Ledviny daly dnešnímu moderátorovi, rozhlasákovi, a dokonce herci pokoj na více než půl století. 

Před několika lety se mu ale ledvinové kameny objevily znovu. Přišlo se na to při pravidelné preventivní kontrole v nefrologické ambulanci B. Braun Avitum v Praze Na Homolce. „Drobná kalcifikace byla objevena u pana Hemaly v ledvinách při ultrazvukovém vyšetření. Šlo ale opravdu o malý kamínek, který z těla zřejmě odešel samovolně, aniž by to pacient pociťoval. Pan Hemala patří mezi vzorné pacienty. Má jen zvýšenou hladinu kreatininu v krvi, která značí mírně porušenou glomerulární filtraci ledvin,“ vysvětluje jeho ošetřující lékařka z B. Braun Avitum MUDr. Jana Pafčugová. 

Věnujte se svým ledvinám, nemocné většinou nebolí

Nyní ho lékaři preventivně kontrolují jednou ročně. „To, že si tělo dokázalo tentokrát poradit s kameny samo, považuji za zázrak. Já tomu pomohl jen pitím doporučených čajů a správnou životosprávou. Onemocnění ledvin je zákeřné v tom, že nijak extra nebolí, pokud tedy zrovna nemáte ledvinovou koliku. Proto je prevence tak důležitá a já bych chtěl vyzvat širokou veřejnost, aby se svým ledvinám věnovala. Minimálně tak, že na Světový den ledvin 14. března 2024, kdy se otevřou dveře velké řady nefrologických pracovišť, zajdou lidé na preventivní vyšetření. Je opravdu jednoduché, ale může se tím předejít velkým komplikacím,“ apeluje Alexander Hemala. 

Tři minuty a jste v obraze

Pokud máte podezření, že vaše ledviny nejsou v pořádku, vyzkoušejte tzv. ledvinovou kalkulačku - jednoduchý online dotazník, který vám zabere sotva 3 minuty. Po zodpovězení několika otázek zjistíte orientační riziko vzniku onemocnění ledvin a výsledek samotného dotazníku budete mít k dispozici v uceleném souboru.

Nepodceňujte však osobní prevenci u svého praktického lékaře, kterou byste měli podstupovat jednou za dva roky.

Upozornění

Ledvinová kalkulačka nenahrazuje lékařskou či jinou odbornou péči a nenabízí ani stanovení diagnózy ani léčby, slouží výhradně jako osvěta a zdroj informací pro její uživatele. V případě jakýchkoliv zdravotních obtíží či pochybností o zdravotním stavu provozovatel Ledvinové kalkulačky uživatelům důrazně doporučuje vyhledat lékařskou či jinou odbornou péči. Provozovatel Ledvinové kalkulačky dále upozorňuje, že nenese žádnou odpovědnost ze škody na zdraví uživatele či třetích osob vyplývajících z použití Ledvinové kalkulačky.

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme