Pro který typ náhrady ledvin se rozhodnout

Jak zvládnout domácí dialýzu?

Peritoneální dialýzu provádí většinou pacient sám – výjimkou jsou děti, kterým asistují rodiče, a osoby nesoběstačné, za něž obvykle obstarává dialýzu rodinný příslušník nebo přítel či zdravotní sestra domácí ošetřovatelské pé­če.

Pokud je pacient hospitalizován a jeho zdravotní stav jemu samotnému neumožňuje provádět dialýzy, péči přebírají školené sestry pracující v dialyzačním centru, zdravotní sestry nefrologického oddělení, případně lékař.

Pacient nemusí mít obavu, že nebude vědět, jak dialýzu doma provést, nebo že nebude dostatečně zručný. V průběhu hospitalizace po zavedení peritoneálního katetru je pacient (případně i rodinný příslušník) proškolen ohledně napojování katetru na automatický přístroj či dialyzační set i ohledně péče o samotný katetr. Výměny CAPD se provádějí obvykle v domácnosti v prostoru k tomuto účelu vyhrazeném a mírně upraveném (doporučuje se stůl a křeslo v čisté klidné místnosti; důležité je zajistit místo pro skladování vaků s roztokem). Zkušení pacienti dokážou vypuštění a napuštění roztoku provést i v práci či na dovolené. APD se provádí automaticky v noci na lůžku v době spánku. O synchronizaci napouštění a vypouštění roztoku se stará přístroj sám. Přes den má pak pacient „volno“.

Hemodialýza v domácím prostředí není v našich končinách zrovna obvyklá. Kromě nákladnosti a horší dostupnosti hemodialyzačních přístrojů pro domácí použití je dalším (nikoliv nepřekonatelným) problémem obava pacientů z napichování žilního přístupu. O tom, jak je provést, je ale pacient řádně poučen a některým pacientům stačí chvilka praxe a zmíněný úkon jim nedělá žádný problém. Důkazem toho jsou i instruktážní videa určená pacientům provádějícím domácí hemodialýzu, která mají původ již v šedesátých letech 20. století.

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme