Průvodce pacienta

Praktické tipy, jak se správně obléknout na dialýzu

Abyste se během dialyzační léčby cítili zcela komfortně, přinášíme vám tři základní a praktické tipy, které se týkají zdánlivé maličkosti, kterou je oblečení. Vhodné a na kůži příjemné materiály i volnější oblečení neopomíjejte ani proto, že adekvátní volbou oděvu můžete předcházet možným kožním problémům, jako je svědění nebo alergie.

Dopřejte si kvalitu a pohodlí

Vaše oblečení by mělo být teplé a ideálně vhodné i pro citlivou pokožku. Lze doporučit bavlněnou tkaninu šetrnou k pokožce, kterou oceníte i v teplých měsících díky prodyšnosti. 

Naopak v zimě jsou jasnou volbou svrchní oděvy z fleecu. Výběr materiálů může mít další benefit, a sice možné předcházení kožním problémům, jako je svědění nebo alergie.

Volnost a praktičnost 

Dbejte na to, aby byl váš cévní přístup chráněn a nebyl nijak stlačován či zúžen. Volnější oblečení se zapínáním na suchý zip, klasický zip nebo magnetické cvočky jsou dobrou volbou. 

A navíc vhodnou volbou oděvu předejdete tomu, že si například budete muset během dialýzy svlékat svrchní oblečení s příliš těsnými rukávy.

Být připraven a neřešit nic navíc

Na dialýzu si s sebou berte vždy jen minimum cenností, hodinky nebo šperky nechte raději doma. Při samotné dialýze vám tyto věci mohou spíše překážet.

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme