Prevence a zdravé ledviny

Světový den ledvin

Další ročník Světového dne ledvin se uskuteční 14. března 2024

Nefrologické ambulance B. Braun Avitum
podporují prevenci

Nemocné ledviny většinou nebolí. Myslete na prevenci, zdravý životní styl a také nezapomínejte pravidelně navštěvovat svého praktického lékaře a nechte si jednou za 2 roky udělat komplexní preventivní vyšetření, včetně vyšetření ledvin.

Světový den ledvin letos připadá na 14. března 2024.

Třetina lidí se po Světovém dni ledvin 2023 k lékaři vrátí

Každý druhý čtvrtek v březnu je věnován Světovému dni ledvin. Dialyzační střediska a nefrologické ambulance B. Braun Avitum v tento den otevírají dveře široké veřejnosti. Bezplatně a bez objednání komukoli provedou preventivní vyšetření ledvin. Letošního ročníku se zúčastnilo přes 1500 lidí a třetina z nich neměla výsledky v pořádku.

 

Video: Ohlédnutí za loňským Světovým dnem ledvin

Akce ke Světovému dni ledvin 2023 v obrazech

Světový den ledvin v regionech

Co pro sebe můžu udělat hned?

  • Udělám si online test www.ledvinovakalkulacka.cz
  • Pokud mi vyjde, že jsem v rizikové skupině, ihned se objednám ke svému praktickému lékaři na prevenci.

Kdo je onemocněním nejvíce ohrožen?

Nevíte, do jaké míry se vás či vašich blízkých onemocnění ledvin týká? Zkuste si odpovědět na následující otázky.

  • Máte vysoký krevní tlak?
  • Máte cukrovku?
  • Vyskytují se ve vaší rodině nemoci ledvin?
  • Máte nadváhu?
  • Kouříte?
  • Bylo vám již 50 let?

Pokud jste alespoň na jednu otázku odpověděli kladně, spočítejte si riziko onemocnění online na www.ledvinovakalkulacka.cz a myslete na pravidelná preventivní vyšetření u svého praktického lékaře.

Více o ledvinách 

Ledviny jsou párový orgán o velikosti sevřené pěsti a jejich hlavní funkcí je očištění krve od odpadních látek, které se z těla vylučují močí. Rovněž udržují optimální hladinu tekutin v těle. Pro lidský organismus jsou nezbytné stejně jako srdce či plíce. Onemocnění ledvin má vliv na vznik dalších, především kardiovaskulárních, onemocnění.

Chronické onemocnění ledvin pacienta obvykle nebolí. Mezi projevy onemocnění ledvin patří například krev v moči, otoky nohou, únava, vyšší krevní tlak nebo časté močení (zejména v noci). Čím dříve je nemoc ledvin diagnostikována, tím jednodušší je léčba, a tím nižší je riziko výskytu přidružených onemocnění. 

Užitečné odkazy

 

Strongman Jiří Tkadlčík podpořil Světový den ledvin 2023

Upozornění

Ledvinová kalkulačka nenahrazuje lékařskou či jinou odbornou péči a nenabízí ani stanovení diagnózy ani léčby, slouží výhradně jako osvěta a zdroj informací pro její uživatele. V případě jakýchkoliv zdravotních obtíží či pochybností o zdravotním stavu provozovatel Ledvinové kalkulačky uživatelům důrazně doporučuje vyhledat lékařskou či jinou odbornou péči. Provozovatel Ledvinové kalkulačky dále upozorňuje, že nenese žádnou odpovědnost ze škody na zdraví uživatele či třetích osob vyplývajících z použití Ledvinové kalkulačky.

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme