Transplantace a podmínky

Jak často se provádí transplantace?

Doba funkčnosti transplantované ledviny se pohybuje od několika měsíců po desítky let a ovlivňuje ji mnoho faktorů, včetně životosprávy nemocného, komplikací spojených s operací nebo léčbou imunosupresivy. Bohužel, ne všechny tyto faktory jsme schopni předem ovlivnit.

V žádném případě však pacient ohledně úspěšnosti transplantace není bezmocný. Důležitými předpoklady jsou:

  • pravidelné užívání imunosupresiv v dávkách předepsaných lékařem
  • dodržování pitného režimu, nejlépe 2,5 až 3 litry tekutin denně
  • sledování krevního tlaku a krevních lipidů (cholesterol, tuky)
  • dieta s přiměřeným kalorickým příjmem (poradí vám dietolog či lékař)
  • nahlášení každé možné zdravotní komplikace lékaři
  • nekouřit

Nejlepší výsledky dlouhodobě vykazují orgány transplantované od živého dárce ještě před zahájením dialýzy nebo po krátkodobé dialyzační léčbě – 10 let po transplantaci pracuje ještě 90 % takových ledvin. I transplantace od zemřelého dárce má ale poměrně vysokou úspěšnost, po jednom roce od operace stále pracuje přes 80 % ledvin. Příčinou ztráty funkce ledvin je pomalé odloučení ledviny imunitní reakcí (tzv. chronická rejekce, příp. chronická transplantační nefropatie). Pokud skutečně dojde k selhání štěpu, je nemocný léčen dialýzou a ve vhodnou dobu mu bývá nabídnuta další transplantace (opět dle čekací listiny). Jen u velmi malého procenta nemocných je riziko selhání dalšího štěpu tak vysoké, že další transplantace není doporučena.

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme