Transplantace a podmínky

Jak probíhá transplantace?

Pokud je pacient zařazen na čekací listině, v momentě, kdy je k dispozici vhodná ledvina, je kontaktován a pozván do transplantačního centra, kam se musí dostavit co nejdříve (třeba i v noci). Od tohoto okamžiku je nezbytné, aby pacient nic nejedl, nepil a pochopitelně nekouřil. Kontraindikací k operaci je jakékoli akutní infekční onemocnění, včetně nachlazení a s takovými obtížemi musí pacient lékaře vždy obeznámit.

Po příchodu do nemocnice následuje řada vyšetření, které mají za cíl ověřit vhodnost pacienta pro transplantaci. V závislosti na hladině draslíku v krvi a na tělesné váze je u některých pacientů těsně před operací provedena ještě jedna dialýza. Pokud není nalezena v průběhu vyšetření žádná objektivní překážka, pacient se může téměř okamžitě podrobit operaci.

Naproti tomu při transplantaci od živého dárce je termín operace stanoven předem. Ledviny pacienta jsou obvykle ponechány v těle a nová ledvina se umístí na levou nebo pravou stranu podbřišku (podle toho, zda je dárci odejmuta pravá nebo levá ledvina). Aby byla zajištěna funkčnost a výživa ledviny, je třeba napojit cévy a močovod. V některých případech je nezbytné umístit do oblasti transplantované ledviny cévku, která odvádí tekutinu vznikající po operaci. Drenážní cévka se odstraňuje několik málo dní po operaci.

Po transplantaci následuje několikadenní hospitalizace a medikace imunosupresivy – léky potlačujícími imunitní reakci organismu proti transplantované ledvině a bránící tak jejímu odhojení. Sleduje se pochopitelně také funkce nové ledviny a celkový zdravotní stav pacienta.

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme