Zkušenosti pacientů

Dialyzační středisko jako druhý domov, říká pacientka

Pravidelné dojíždění na dialyzační středisko je pro seniorku paní Jaroslavu spojené s radostí a mezilidskou interakcí. Vstřícný a pečující přístup zdravotníků si pacientka chválí. Dialyzační středisko jako druhý domov, zdravotníci jako rodina. Právě tak mluví o své dialyzační léčbě pacientka z Roudnice nad Labem.

Paní Jaroslava Trávníčková dochází na dialýzu do střediska B. Braun Avitum v Roudnici nad Labem již tři roky. S lékaři i sestřičkami má, jak sama říká, téměř rodinné pouto a s péčí střediska je velmi spokojená. Poprvé se o zhoršení funkce svých ledvin dozvěděla před pěti lety na diabetologii, kde se dlouhá léta léčila s cukrovkou. 

„Nic netušíte, nic vás při tom nebolí a ani nevíte, že se něco takového ve vašem těle děje. Doma se mi udělalo z ničeho nic špatně, proto jsem víceméně hned dostala první dialýzu. A je mi dobře doteď, když tu dialýzu takhle absolvuji,“ popisuje své zkušenosti Jaroslava Trávníčková.

Marie Janovská je vedoucí sestra dialyzačního střediska Roudnice nad Labem Marie a apeluje na to, jak moc je přínosné mít pozitivní přístup k léčbě. „Paní Trávníčková je velmi milá a přátelská pacientka. Její spolupráce na dialýze, co se týče léčby a ošetření, je pro náš personál velmi příjemná. Během vyšetření si toho s pacienty spoustu řekneme, rozebíráme, co se děje u pacientů doma a jak se měli. Je velmi důležité, aby k nám byli otevření a sdílní. Dobře psychicky naladěný pacient má vliv na pozitivní léčbu a pozitivní medicínské výsledky, “ vysvětluje vedoucí sestra Marie Janovská.

Na středisku se cítím jako doma | Příběh paní Jaroslavy

Nový impuls pro život

Pacienti, kteří jsou dialyzováni na středisku, tráví při náhradě funkce ledvin značné množství času v pohodlí křesla, zatímco dialyzační přístroj čistí jejich krev. Paní Trávníčková dochází několikrát do týdne na dialýzu po dobu čtyři a půl hodiny. Nejprve pro ni přijetí diagnózy nebylo lehké. „Uzavřela jsem se sama do sebe. Seděla jsem doma v ušáku několik hodin a nevěděla jsem o světě. Ale teď chodím na dialýzu jako domů. Přivezou mě sem, pan saniťák mi pomůže do sanitky a sestřičky tady jsou zlaté. Dá se říct, že mě tu de facto stále vracejí do normálního života“, vypráví paní Jaroslava. Vnímání stráveného času na dialýze pacientka začala chápat jako benefit a cení si možnosti být s blízkými lidmi.

Paní Trávníčková je sluncem roudnického dialyzačního střediska, shodují se sestřičky. „Když jsou Vánoce nebo Velikonoce, Paní Trávníčková má pro nás, pro všechny, připravené malé dárky, aby na nikoho nezapomněla, a každý byl odměněn. My jí vždy říkáme, že žádné drobnosti vozit nemá, že nám dělá radost ona, a to je pro nás to nejdůležitější,“ uvádí MUDr. Jeannette Synková z dialyzačního středisko Roudnice nad Labem B. Braun Avitum s.r.o.

Psychická pohoda a pozitivní přístup k léčbě je při jakémkoli onemocnění to nejdůležitější. „Máme se tu rádi. Sestřičky nám dají svačinku, uvaří nám kafíčko, uvaří nám čaj a jsou tady pro nás. Tak co nám tady schází,“ uvádí s úsměvem paní Trávníčková.

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme