Zkušenosti pacientů

První pacient Centra domácí dialýzy v Otrokovicích

Prvním pacientem Centra domácí dialýzy v Otrokovicích je 71letý Andrej Bilec z Napajedel. Ledviny mu selhaly v srpnu 2021 a tehdy také musel nastoupit na pravidelnou hemodialýzu na dialyzačním středisku. V listopadu 2022 ale musel podstoupit operaci obou srdečních chlopní a roztočil se kolotoč komplikací.

„K nám na dialyzační středisko nastoupil pan Bilec v lednu 2023 a musím říct, že to byl velmi komplikovaný pacient. Hlavním problémem byly opakované infekce v oblasti centrálního žilního katetru, které několikrát vedly k septickým stavům a hospitalizaci. Pacient postupně chřadl, po dialýzách mu nebylo dobře a jeho celkový stav se rychle zhoršoval,“ popisuje kritické období na začátku roku 2023 primářka dialyzačního střediska v Uherském Brodě MUDr. Markéta Kratochvilová, Ph.D. (na fotografii).  Přes riziko celkové anestezie se lékaři společně s pacientem rozhodli pro přechod na domácí břišní dialýzu.

Panu Bilecovi byl zaveden břišní katétr a po zhojení a ověření funkčnosti mu byl odstraněn centrální žilní katetr. Břišní dialýzu zahájil na konci června 2023 a jeho stav se výrazně zlepšil. U pacienta probíhaly dialýzy bez komplikací, nebyl převodněný a hlavně zmizely infekce. Komplex změn k lepšímu mu samozřejmě výrazně zlepšil i psychický stav.

„Dá se říci, že mi domácí břišní dialýza doslova zachránila život. Stav s opakovanými infekcemi už byl nejen psychicky, ale také fyzicky neudržitelný,“ vzpomíná Andrej Bilec. Nyní již dochází do Centra domácích dialýz v Otrokovicích, kde monitorují průběhy jeho dialýz a celkový zdravotní stav. „Jsem moc ráda, že jsme dokázali pana Bilece stabilizovat a dopřát mu mnohem vyšší kvalitu života,“ uzavírá Markéta Kratochvilová.

Podívejte se, jak vypadá první Centrum domácí dialýzy

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme