Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Onemocnění ledvin a obezita

Onemocnění ledvin a obezita

Letošní, již jedenáctý ročník Světového dne ledvin připadne na 9. březen. Hlavním tématem kampaně 2017 je „Onemocnění ledvin a obezita“.

Onemocnění ledvin a obezita

Obezitu můžeme definovat jako zmnožení tukové tkáně v těle, které může mít negativní vliv na zdraví člověka. Obezitou trpělo v roce 2014 na celém světě více než 600 milionů dospělých. V některých zemích je obézní i více než jedna třetina dospělé populace, což významně přispívá k celkově špatnému zdravotnímu stavu a k vysokým nákladům na zdravotní péči.

U běžné populace obezita zvyšuje riziko úmrtí a podílí se na mnoha dalších onemocněních, jako jsou srdeční choroby, hypertenze, vysoká hladina cholesterolu, diabetes, obstrukční spánková apnoe, steatóza jater, onemocnění žlučníku, osteoartritida či různé typy rakoviny, a přispívá také k nižší kvalitě života. Obezita je však také silným rizikovým faktorem pro rozvoj onemocnění ledvin.

Vztah mezi onemocněním ledvin a obezitou

Onemocnění ledvin se s větší pravděpodobností objevuje u obézních lidí, včetně těch s diabetem a hypertenzí. Lidé, kteří mají nadváhu nebo jsou obézní, mají 2krát až 7krát větší pravděpodobnost selhání ledvin ve srovnání s těmi s normální váhou.

Obezita může vést k chronickému onemocnění ledvin nepřímo zvýšením pravděpodobnosti vzniku hlavních rizikových faktorů chronického onemocnění ledvin a selhání ledvin, jako jsou diabetes a vysoký krevní tlak. Obezita také přímo poškozuje ledviny zvýšenou zátěží a dalšími mechanismy. U obézních osob musí ledviny přefiltrovat více krve, aby splnily metabolické nároky při vyšší tělesné hmotnosti. Tato neúměrná zátěž může ledviny poškodit a zvýšit riziko vzniku chronického onemocnění ledvin v dlouhodobém horizontu.

U obézních lidí se také častěji vyskytuje akutní poškození ledvin, což je závažný stav, který se vyvíjí náhle, často trvá jen krátkodobě a může zcela vymizet, jakmile došlo k vyléčení základní příčiny, ale může mít i dlouhodobé následky s celoživotními zdravotními problémy.

Prevence je základ

Obezitě, stejně jako chronickému onemocnění ledvin, je však možné do značné míry předcházet. Zvyšování povědomí o rizicích obezity a o zdravém životním stylu, včetně správné výživy a dostatečném pohybu, může výrazně pomoci při prevenci obezity i onemocnění ledvin. Letošní Světový den ledvin je proto věnován osvětě o škodlivých následcích obezity, jejím vztahu k onemocnění ledvin a podpoře zdravého životního stylu.

Nechejte se vyšetřit včas

Nečekejte na první potíže, preventivní vyšetření ledvin můžete u příležitosti Světového dne ledvin bezplatně podstoupit na jakémkoliv nefrologickém pracovišti B. Braun Avitum nebo při návštěvě vašeho praktického lékaře. Podrobnější informace naleznete na www.svetovydenledvin.cz.

Zdroje: www.worldkidneyday.org/…17-wkd-theme http://rekreacni-dialyza.cz/…vin-9-3-2017

1. 3. 2017 | Redakce Ledviny.cz | Život s dialýzou

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.