Cvičením ke zdravému srdci

Podle nejnovější nefrologické studie je přiměřená pohybová aktivita pro jedince se středně těžkým až těžkým chronickým onemocněním ledvin bezpečná a poskytuje výrazné zlepšení kardiovaskulární zdatnosti. 

Pacienti s kardiovaskulárním rizikem 

Australské studie se zúčastnilo 72 pacientů ve věku 18 až 75 let s chronickým onemocněním ledvin a jedním nebo více rizikovými faktory pro vznik kardiovaskulárního onemocnění. Mezi zkoumanými osobami převažovali muži (63 %) se středně těžkou až těžkou poruchou funkce ledvin. 42 % z nich trpělo diabetem, průměrný index tělesné hmotnosti (BMI) činil 33 (mírná obezita) a 28 % zúčastněných mělo v anamnéze uvedeno kardiovaskulární onemocnění. Pacienti během studie vykonávali 150 minut středně těžké aktivity týdně. Doporučováno bylo alespoň 30 minut aerobního anebo posilovacího cvičení denně. Většina pacientů si zvolila chůzi, plavání a jízdu na kole. 

Cvičení zlepšilo zdatnost o čtvrtinu 

Po 12 měsících došlo u pacientů, kteří vykonávali pravidelnou fyzickou aktivitu, k výraznému zvýšení jejich fyzické zdatnosti, a to o 25 %. U nemocných v kontrolní skupině (kteří podobné cvičení nevykonávali) naopak poklesla o 2 %. Ti, kteří po celý rok pravidelně cvičili, dosahovali lepších výsledků v zátěžovém šestiminutovém testu chůze. Navíc u nich byl zaznamenán malý, ale přesto statisticky významný úbytek hmotnosti. 

Pohyb pro všechny 

Výsledky studie tak přináší další důkazy, že pravidelná fyzické aktivita může zlepšit kardiovaskulární zdraví u pacientů v různých fázích chronického onemocnění ledvin. Podle autorů studie by se cvičení, přizpůsobené konkrétnímu zdravotnímu stavu pacientů, pod odborným vedením a prováděné i v domácím prostředí, mělo stát pevnou součástí léčebného plánu. 

Zdroje: 
https://www.kidney.org 
http://www.ncbi.nlm.nih.gov 

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme