Prevence a zdravý životní styl

Kolik kroků denně stačí udělat pro své zdraví?

Pohybová aktivita jde ruku v ruce s fyzickou zdatností, tělesným i mentálním zdravím a správným životním stylem. Pravidelným pohybem můžete předcházet řadě onemocnění a posilovat imunitu. Již při 4 000 krocích za den snižujete riziko určitých onemocnění a podporujete svou kondici. Právě to zjistila nová vědecká studie.

Fyzické zdraví je nedílně propojené s psychikou člověka, proto důležité dbát na správný životní styl, pravidelný pohyb, zdravý spánkový režim a dostatek potřebných živin. Pohybem můžeme předejít mnoha onemocněním a zároveň nám pomáhá cítit se dobře a zlepšuje naši náladu. Nebojte se podpořit svou aktivitu, například cestou na nákup vystupte o zastávku dříve z autobusu. Krátká procházka vám udělá dobře, a i tyto zdánlivě nepatrné změny vaše zdraví ocení. 

Říkalo se, že 10 000 kroků za den je základ. Proč?

Pro budování zdravého životního stylu a prevenci onemocnění byla dříve stanovena hranice 10 000 kroků denně. Avšak určený počet kroků byl spíše vedlejší produkt marketingové kampaně olympijských her v Japonsku nežli vědecky podloženým doporučením odborníků. 

Pomyslný parametr nastavil vědec, který zkoumal pohybovou aktivitu v krocích na japonské populaci. Zjistil, že průměrný Japonec denně ujde 3 500 až 5 000 kroků a chtěl tuto hranici posunout. Začal aktivně prosazovat desetitisícový denní limit jako nový předpoklad pro lepší zdraví. 

Nikomu neublíží denně nachodit 10 000 kroků a více, ale statisticky se k tomuto počtu přiblíží jen menší množství členů populace. Překročení dané hranice kroků lidem neposkytovalo větší záruku ochrany proti předčasnému úmrtí. I přes to, že tato kroková hranice nebyla vědecky podložena, stále platí, že čím více se hýbete, tím více děláte pro své zdraví.

Studie z roku 2023:
Pro prevenci stačí již 4 000 kroků denně

Věděli jste, že dle nejnovější studie z roku 2023 zveřejněné v časopise European Journal of Preventive Cardiology, jedná se o časopis Evropské kardiologické společnosti, již při 4-5 tisících krocích denně lze předcházet onemocněním a snižovat pravděpodobnost úmrtí v mladém věku? Předchozí „pravidlo“ deseti tisíc kroků za den bylo vědci v rámci provedené studie sníženo o více než polovinu. 

Studie pracovala se vzorkem téměř 227 000 jedinců s průměrným věkem účastníků 64 let. V průběhu studie došlo k několika závěrům:

  • Již 500 kroků za den snižuje rizika předčasného úmrtí o 7 %.
  • 2 000 až 4 000 tisíce kroků denně snižují riziko vážných onemocnění o 40 %.

Vědci se kromě souvislosti počtu kroků s úmrtností zabývali také věkem a pohlavím. Studie se jako první v historii výzkumu pohybové aktivity obyvatelstva zabývá regionálními rozdíly s ohledem na klimatické podmínky. Studie analyzovala údaje ze 17 studií provedených v Austrálii, Japonsku, Norsku, Španělsku, Spojeném království a Spojených státech.

Chůzí k lepšímu zdraví

Pro budování zdravých životních podmínek stačí ujít denně přes 2 000 až 4 000 kroků denně. Pokud nachodíte přes dva tisíce kroků, rapidně se snižuje možnost úmrtí z důvodů onemocnění srdce, cév a problémy s krevním tlakem. Čtyři tisíce kroků za den pak snižují riziko úmrtí z jakékoli příčiny. Takové jsou zjištění této nové studie.

Ujít alespoň dva tisíce kroků může být při upoutání na lůžko či dlouhodobém sezení nesnadný úkol. Sezení zvyšuje riziko srdečního onemocnění a vytváří příznivé prostředí pro řadu nemocí. Dopřejte si proto krátké protažení nohou mezi prací nebo si po obědě zajděte na procházku.

Nikdy není pozdě začít

Pokud začínáte s pravidelným pohybem nebo se pomalu dostáváte zpět na nohy po úrazu či nemoci, nastavte si svůj denní počet kroků níže. Začněte na dvou tisících a každý týden o tisícovku přidávejte. Postupem času se příjemným tempem vrátíte zpět do kondice a nastartujete lepší životní styl. 

Odborníci doporučují udělat alespoň čtyři tisíce kroků za den, ale jediným pohybovým limitem jsme my sami. Neváhejte vyrazit na výlet, procházku se svou rodinou a zpříjemněte si den na čerstvém vzduchu.

 

Zdroj: 

Maciej Banach, Joanna Lewek, Stanisław Surma, Peter E. Penson, Amirhossein Sahebkar, et al. The association between daily step count and all-cause and cardiovascular mortality: a meta-analysis in European Journal of Preventive Cardiology [online]. 2023. Dostupné z: academic.oup.com/eurjpc/advance-article/doi/10.1093/eurjpc/zwad229/7226309

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme