Fakta o fosforu

Fosfor je minerální látka obsažená v mnoha potravinách a nachází se také v lidském těle. Lidé s onemocněním ledvin často musí dodržovat dietu s omezeným obsahem fosforu. Nemocné ledviny mají totiž sníženou schopnost vylučovat fosfor a ten se v těle hromadí. Proto omezený příjem fosforu ve stravě je důležitou součástí prevence vysoké hladiny fosforu v krvi, známé také jako hyperfosfatémie. 

Příznaky vysoké hladiny fosforu

Při vysoké hladině fosforu v krvi se mohou objevit některé z následujících příznaků:

  • Bolest a ztuhlost kloubů
  • Zarudnutí očí
  • Svědění
  • Svalová slabost
  • Zlomeniny kostí
  • Spontánní prasknutí šlachy 

Dlouhodobě vysoké hladiny fosforu v krvi mohou mít vliv na zdraví a délku života, zvyšují zejména riziko onemocnění srdce

Jak hlídat hladiny fosforu?

Hladiny fosforu v krvi je možné kontrolovat dietou s omezeným příjmem fosforu. Snižuje se konzumace potravin bohatých na fosfor, k těm patří zejména maso a mléčné výrobky, pokrmy rychlého občerstvení, průmyslově zpracované potraviny a nealkoholické nápoje a další potraviny obsahující fosfátová aditiva. U lidí v konečném stadiu onemocnění ledvin pak s odstraňováním nadbytečného fosforu z těla pomáhá dialýza. Pacienti podstupující dialýzu 3krát týdně odstraní každý týden přibližně 2 500 mg fosforu, tedy asi 833 mg na jednu léčbu.

Bohatý jídelníček i s omezením fosforu

Zdravá strava je důležitá v každém ohledu, a to i s ohledem na dietní doporučení při onemocnění ledvin. V sekci recepty najdete pestrou škálu pokrmů, které pro vás kontrolují nutriční specialistky z B. Braun právě s ohledem na stravovací doporučení při ledvinové dietě.

Vazače fosfátů 

Člověk se zdravými ledvinami může v běžné stravě snadno zkonzumovat týdně 10 000 mg fosforu nebo i více (1 429 mg denně). Pokud je při 3 dialýzách týdně průměrně odstraněno 2 500 mg fosforu, pak by zbývalo 7 500 mg, se kterými si tělo nedokáže poradit. 

Dialýza tedy není schopna odstranit celé množství fosforu v krvi, jak je patrné z výše uvedeného výpočtu. Proto se běžně doporučuje omezit příjem fosforu na 800 až 1 200 mg denně (5 600 až 8 400 mg týdně). Přebytečný fosfor přijatý ve stravě je pak regulován pomocí speciálních léků, tzv. vazačů fosfátů. Ty na sebe dokážou navázat část fosforu ve stravě (ne všechen) tak, aby nedošlo k jeho vstřebání v trávicím traktu. 

Zdroj: http://blogs.davita.com/kidney-diet-tips/high-phosphorus-get-facts/

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme