Prevence a zdravý životní styl

Zdravý životní styl chrání srdce i ledviny

Nedostatečná funkce ledvin zvyšuje riziko vzniku srdečních potíží. Otázkou však zůstává, zda zdravé srdce také ovlivňuje zdraví ledvin. Zjištění amerických nefrologů ukazují, že pacienti s onemocněním ledvin by měli být podporováni v tom, aby se snažili zachovat svůj kardiovaskulární systém v dobrém stavu. Dodržování režimových opatření pro zdravé srdce totiž může pomoci ochránit pacienty s chronickým onemocněním ledvin před selháním ledvin a předčasnou smrtí.

7 tipů pro zdravé srdce

Vědci ve své studii použili seznam 7 základních doporučení, která chrání před rizikem srdečních problémů. Zahrnuje následující položky: nekouřit, být fyzicky aktivní, dodržovat dietu pro zdravé srdce a mít v normálním rozmezí tělesnou váhu, hladinu cukru v krvi, krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi.

Odborníci hledali souvislost mezi dodržováním uvedených doporučení a rizikem selhání ledvin či smrti. Šetření proběhlo u 3 093 osob s 3. nebo 4. stupněm chronického onemocnění ledvin. Při průměrné době sledování 4 roky se u 160 účastníků studie vyvinulo selhání ledvin a 610 pacientů zemřelo.

Výsledky výzkumu

U osob, které splňovaly 2, 3 a 4 kritéria ze sedmibodového seznamu, na rozdíl od pacientů nedodržujících žádnou nebo pouze jednu z položek, postupně klesalo riziko selhání ledvin. Lidé splňující čtyři faktory snížili své riziko téměř o polovinu. U žádného z účastníků, kteří dodržovali 5 až 7 položek seznamu, se nevyvinulo selhání ledvin. Riziko smrti v průběhu studie sledovalo obdobný trend jako riziko selhání ledvin, splněním čtyř kritérií se snížilo o více než 40 %. Uvedená studie poukazuje na důležitost dodržování zdravého životního stylu, a to nejen vzhledem k riziku rozvoje onemocnění srdce, ale také jako prevenci selhání ledvin.

Zdroj: http://www.newswise.com/articles/heart-healthy-lifestyle-may-cut-kidney…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme