Jak fungují zdravé ledviny

V lidském těle neustále vznikají nejrůznější odpadní látky, které jsou pro člověka škodlivé nebo nepoužitelné. Ledviny jsou jedním z hlavních orgánů těla, které umožňují tyto látky z těla vylučovat a to ve formě moči, která se v nich tvoří. Ledviny tak regulují hospodaření s tekutinami, obsah solí v těle a filtrují z krve odpadní a toxické látky.

Jak vypadají a kde jsou uloženy?

Ledviny jsou párový orgán fazolovitého tvaru přibližně 12 cm dlouhý. Jsou umístěny v zadní části těla, po obou stranách páteře v bederní oblasti, pod dolními žebry. Jsou uloženy ve vazivovém pouzdře a obaleny tukovým polštářem, který je chrání před nárazy a prochlazením.
Ačkoli jsou ledviny párovým orgánem, může samostatná ledvina převzít všechny funkce nezbytné pro organismus. Je tedy možné přežít pouze s jedním z těchto dvou orgánů.

Stavba ledvin

Na průřezu ledvin rozlišujeme vnější světlejší kůru a vnitřní tmavší dřeň. Základní stavební jednotkou ledvin je tzv. nefron. V každé ledvině je asi 1 milión nefronů. Každý nefron tvoří klubíčko jemných cévek – glomerulus, uložené v Bowmanově váčku, z něhož vyúsťuje systém kanálků, které vedou do ledvinné pánvičky.

Jak ledviny fungují?

V ledvinách se filtrací krve tvoří moč - roztok vody a odpadních látek (především močoviny a solí).
Krev do ledvin přivádí ledvinná tepna. Veškerá krev organismu (5 až 7 litrů) projde ledvinami i několikrát denně. V ledvinách je krev rozvedena složitým systémem cév do jednotlivých glomerulů.
Krev se filtruje přes stěnu vlásečnic glomerulu, přičemž vzniká nejprve tzv. primární moč, která je zachycena v Bowmanově váčku. Během dne ledviny vyprodukují až 180 litrů primární moči, která kromě vody a odpadních látek obsahuje i minerály, aminokyseliny, cukry a další látky, které tělo stále potřebuje.
Primární moč pak odtéká do systému kanálků, kde se zpátky do krve vstřebává podstatná část vody i důležitých látek a z primární moči tak vzniká moč definitivní. Denně se jí tvoří přibližně 1-1,5 litru. Při průchodu kanálky se tak moč asi 100krát zahustí. Moč z kanálků se hromadí v ledvinné pánvičce a odtud teče močovodem do močového měchýře. Z močového měchýře pak vede močová trubice ústící na povrch těla.

Ledviny a produkce hormonů

Ledviny vykonávají v organismu i další nezbytné funkce. Vylučují tři důležité hormony - renin, erytropoetin a kalcitriol. Pomocí reninu ledviny ovlivňují krevní tlak. Začne se vylučovat, když poklesne v ledvinách krevní tlak, způsobí zúžení cév v těle a tím zvýšení krevního tlaku zpět k normálu. Erytropoetin stimuluje produkci červených krvinek, které rozvádějí kyslík po celém těle. Kalcitriol - aktivní forma vitamínu D, podporuje vstřebávání vápníku a fosforu.

Zdroje:
http://www.ledvinyprogres.cz
http://www.nefrologie.eu
http://www.ledviny.cz

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme