Jak péct ze syrovátkového proteinového prášku

Proteinový prášek vyrobený ze syrovátky může být jednou z možností, jak doplnit denní příjem bílkovin. Lze ho přidat do vody, mléka nebo džusu a získáte tak výživný proteinový koktejl. Další zajímavou variantou může být jeho použití při pečení.

Syrovátka obsahuje nutričně cenné bílkoviny

Syrovátka vzniká jako vedlejší produkt při srážení mléka, které se využívá při procesu výroby sýra nebo tvarohu. Po odstranění mléčné sraženiny tvořené převážně kaseinem zůstává žlutozelená tekutina – syrovátka. Obsahuje vodu, mléčný cukr (laktózu), bílkoviny tzv. „mléčného séra“ s vysokou výživovou hodnotou a celou řadu vitaminů a minerálních látek.

Syrovátkové bílkoviny je možné koupit ve formě prášku, který lze snadno přimíchat k nejrůznějším potravinám nebo nápojům. Obvykle je proteinový prášek k dispozici buď neochucený, nebo s nejrůznějšími příchutěmi, např. vanilkový, čokoládový nebo jahodový. Ačkoli některé syrovátkové proteinové prášky obsahují přidaný fosfor, je obsah fosforu obvykle nižší ve srovnání se sójovými proteinovými prášky.

Pečeme se syrovátkou

Jednoduché pravidlo pro použití syrovátkového proteinového prášku při pečení, kterým se můžete řídit, je nahradit 1/3 mouky za proteinový prášek. Těsto vždy míchejte opatrně, dokud se jednotlivé ingredience důkladně nepropojí. Plech nebo formu vymažte, protože proteinový prášek způsobuje, že se těsto lepí k povrchu. Pečivo s přídavkem proteinového prášku se také snadno vysuší. Pečte proto při nižší teplotě. Namísto 180 °C, nastavte teplotu trouby na 160 °C, těsto pak bude vláčnější.

Zdroje: www.davita.com/kidney-disease/diet-and-nutrition/lifestyle/whey-protein…
http://blogs.davita.com/kidney-diet-tips/bake-whey-protein-powder

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme