Psychologická podpora

Jak se vyrovnat s chronickým onemocněním?

Švýcarská psychiatrička Elisabeth Kübler-Rossová vysvětluje psychologický proces, kterým si obvykle prochází člověk prožívající významnou životní ztrátu, jako pět stupňů zármutku. S podobným průběhem se mohou setkat i lidé s diagnózou chronického onemocnění ledvin. Uvedených pět etap představuje přirozený a zdravý proces, který člověk potřebuje k tomu, aby se mentálně vyrovnal se svojí diagnózou, získal patřičný náhled a dokázal si osvojit dovednosti, které mu pomohou vypořádat se s chronickým onemocněním.

5 stupňů procesu vyrovnání se s diagnózou

 • Odmítání: Jakmile se zmírní prvotní šok, zapojí se obranný mechanismus odmítání. Člověka napadají myšlenky jako: „to se mi neděje“ nebo „já přece nemůžu být nemocný, lékař se musel zmýlit“.
 • Hněv: Ptáme se, proč taková situace potkala zrovna nás. Hledáme něco nebo někoho, kdo za to může. Hněv a frustrace mohou směřovat k sobě samému nebo vůči jiným lidem.
 • Vyjednávání: V této fázi lidé hledají způsoby, jak obelstít nemoc tím, že začnou smlouvat se sebou nebo s vyšší mocí, a doufají, že nemoc zmizí. Mohou také začít zpochybňovat rozhodnutí nebo kroky, o kterých se domnívají, že vedly k jejich nemoci.
 • Deprese: Myšlení nemocného mohou ovládnout pocity izolace, smutku a beznaděje. To může vést k potenciálně škodlivému chování, jako je vynechávání léků nebo kontrol u lékaře.
 • Přijetí: Jedinec si začne uvědomovat, že ačkoliv není možné nemoc zcela vyléčit, dokáže se přizpůsobit životu s chronickou chorobou. Pocity ztráty nebo úzkosti zcela nezmizí. Lze si však osvojit různé strategie vyrovnávání se s realitou, aby tyto emoce bylo jednoho dne možné překonat.

Strategie, které vám pomohou vyrovnat se s chronickým onemocněním ledvin

 • Udělejte vše pro to, abyste se dozvěděli o své nemoci co možná nejvíce.
 • Nechte si od svého ošetřujícího lékaře vysvětlit, co znamenají výsledky vašich laboratorních vyšetření.
 • Najděte si další informace na odborných nebo pacientských internetových stránkách, které se věnující chronickému onemocnění ledvin.
 • Začněte se věnovat jakékoliv kreativní aktivitě či koníčku, které vám zabrání myslet na vaše zdravotní problémy.
 • Odfiltrujte vnitřní negativitu tím, že se obklopíte pozitivními lidmi. Můžete trávit více času s dobrými přáteli, kteří vás rozptýlí a povzbudí.
 • Snažte se zabavit, když jste sami, sledujte třeba oblíbený film nebo poslouchejte oblíbenou hudbu.

Zdroj: www.rsnhope.org/health-library/finding-acceptance-psychological-stages-…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme