Psychologická podpora

Jak zvládnout onemocnění ledvin u partnera?

Diagnóza onemocnění ledvin může mít negativní dopad nejen na samotné pacienty, ale i na jejich životní partnery. Mnoho pacientů se totiž o svém onemocnění dozvídá až v pokročilé fázi nemoci, která s sebou nese zásadní životní změny. Ty mohou významným způsobem ovlivnit i život jejich nejbližších. Následující tipy mohou partnerům pacientů pomoci se s novou situací vypořádat.

Buďte vašemu partnerovi oporou

  • Očekávejte životní změny – je možné, že váš partner bude muset najednou začít dodržovat přísnou dietu, nebude moci chodit do práce nebo pomáhat s domácími povinnostmi. Možná bude potřebovat doprovod při návštěvě lékaře.
  • Nechte si pomoci – nemusí vše zůstat jen na vás, zapojte přátele a rodinu, nebo si najměte někoho, kdo vám bude při ruce.
  • Selhání ledvin může ovlivnit i mozkové funkce – toxiny hromadící se v krvi pacientů mohou pozměnit jejich psychické funkce i osobnost. Vážně nemocní navíc často prožívají psychický a emocionální stres. Snažte se vždy zapamatovat: může za to nemoc – nikoli partner.
  • Buďte advokátem i mluvčím – trvejte na tom, abyste byli dostatečně informováni a zapojeni do lékařské péče týkající se vašeho partnera. Jste důležitým článkem v kontinuitě jeho léčby.
  • Nezapomínejte na sebe – nepodceňujte důležitost péče o sebe sama. Nezapomínejte, že o partnera se můžete postarat jen v případě, pokud vy sami budete zdraví a v pořádku.
  • Neztrácejte pozitivní přístup – váš vlastní klidný a pohodový přístup pomůže vašemu partnerovi, aby si udržel pozitivní postoj – hlavní zbraň proti důsledkům závažného onemocnění.

Zdroj: https://www.rsnhope.org/rsn-blog/6-tips-to-survive-your-partners-kidney…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme