Med jako ochrana před infekcí?

Zánět pobřišnice (peritonitida) je jednou ze závažných komplikací peritoneální dialýzy. Může vést až k nutnosti odstranění peritoneálního katétru a selhání léčby. Zdrojem rizikových mikroorganismů bývá místo vstupu peritoneálního katétru do těla. V současnosti se jako standardní preventivní opatření proti zavlečení infekce z vnějšího prostředí užívají lokální antibiotika. Vědci se nyní snaží zjistit, zda by med mohl být účinnou alternativou antibiotik v prevenci bakteriální katétrové infekce u dialyzovaných pacientů.

Antibakteriální účinky medu

Med byl k hojení ran používán již od starověku, ale teprve nedávno byla objevena podstata jeho antibakteriálních vlastností. To je především: kyselost (pH 3-4) a obsah peroxidu vodíku a dalších antibakteriálních látek. Zjistilo se, že v laboratorních podmínkách dokáže med zničit nejrůznější druhy bakterií včetně MRSA (tzv. methicilin rezistentní Staphylococcus aureus, bakterie přirozeně rezistentní k široké řadě antibiotik). Vzhledem k tomu, že jeho antibakteriální účinky jsou založeny na různých mechanismech, je nízká pravděpodobnost, že bakterie se stane vůči medu odolná.

Med a dialýza

Australští a novozélandští vědci nejdříve testovali použití standardizovaného antibakteriálního medu (Medihoney) jako antibakteriální ochrany hemodialyzačního katétru. Zjistili, že účinnost medu byla srovnatelná s účinností antibiotik.
Stejný vědecký tým se nyní snaží zjistit jeho efektivitu při snižování rizika infekce při peritoneální dialýze a podpořit tak užívání této metody. Studie byla navržena tak, aby přinesla důkazy, které pomohou nefrologům a jejich pacientům na peritoneální dialýze stanovit optimální strategii pro předcházení katétrovým infekcím.

Zdroj: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19458303
http://renalfellow.blogspot.cz/2012/10/honey-for-achilles-heel.html

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme