Prevence a zdravý životní styl

Může dehydratace ovlivnit ledviny?

Může dehydratace ovlivnit funkci ledvin? Odpověď zní, určitě ano. Asi 60–70 % naší tělesné hmotnosti je tvořeno vodou, která je nezbytná pro správné fungování celého organismu a pro všechny základní životní funkce. Dehydratace nastává, když ztratíme nadměrné množství této důležité tělesné vody. Ztrátu vody může způsobit např. průjem, zvracení, pocení nebo zvýšená tvorba moči (třeba při špatně kompenzovaném diabetu).

Voda a ledviny

Voda pomáhá odstraňovat odpadní látky z krve v podobě moči a umožňuje také dostatečné prokrvení ledvin, při němž jsou do ledvin transportovány důležité živiny. Při dehydrataci pak celý tento systém nefunguje tak, jak má. Mírná dehydratace může způsobit pocit únavy, ale může také zhoršit normální tělesné funkce. Silná dehydratace může vést až k poškození ledvin. Některé studie dokonce ukázaly, že častá dehydratace, i když je jen mírná, může v konečném důsledku vést k trvalému poškození ledvin.

Dehydratace může způsobit nebezpečné hromadění odpadních látek v těle. Přispívá také k tvorbě ledvinových kamenů a infekcí močových cest. Dostatečný pitný režim naopak působí jako prevence. Adekvátní hydratace pomáhá předcházet tvorbě močových kamenů a umožňuje také promývat močové cesty a vyplavovat rizikové bakterie.

Jak poznáme dehydrataci

Hrubou představu o tom, jak dobře jste hydratovaní, získáte kontrolou barvy moči. Pokud je tmavě žlutá, může to znamenat, že byste měli zvýšit příjem vody. Pokud však tmavé zbarvení přetrvává, mohou být příčinou jiné zdravotní potíže, které je nutné včas konzultovat s lékařem.

Nezapomeňte také, že doporučené množství tekutin, které bychom měli přijmout, závisí na mnoha faktorech, např. na věku, klimatu, intenzitě cvičení (důležité je dostatečně pít při zvýšené fyzické zátěži, a to zejména v teplém a vlhkém počasí), a také je ovlivněno stavy jako je těhotenství, kojení či nejrůznější onemocnění. Při snížené funkci ledvin, zejména v pokročilém stupni chronického onemocnění ledvin nebo dokonce při selhání ledvin, je třeba naopak příjem tekutin omezovat.

Zdroj: https://www.kidney.org/newsletter/can-dehydration-affect-your-kidneys

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme