Psychologická podpora

Může psychoterapie pomoci dodržovat snížený příjem tekutin u dialyzovaných?

Dialyzovaní pacienti musí mezi jednotlivými procedurami omezovat příjem tekutin. Při nižší hydrataci organismu totiž pacienti dialýzu lépe snášejí a také méně zatěžují srdce. Hlavní překážku omezeného pitného režimu však představuje žízeň. Může v takovém případě pomoci psychologická intervence?

Pacienti na sezeních u psychologa

Studii, která měla za cíl prozkoumat vliv psychologické intervence na pocity žízně při hemodialýze, se zúčastnilo 54 pacientů. Byla posuzována spojitost mezi pocity žízně, xerostomií (sníženou tvorbu slin v ústech), přírůstky hmotnosti mezi dialýzami a dopady psychologické intervence na uvedené parametry. Navíc byl pacientům také zaznamenáván krevní tlak před dialýzou, hladina sodíku v dialyzátu, hematokrit, hladiny sérových elektrolytů, parathormonu a sledovaly se užívané léky. 54 zkoumaných pacientů bylo náhodně rozděleno na dvě skupiny. Pacienti buď podstupovali obvyklou terapii (včetně dietního poradenství), nebo psychologickou intervenci v podobě skupinových sezení, které se konaly jednou týdně po dobu 5 týdnů. Po 6 týdnech a po 6 měsících byly kontrolovány přírůstky hmotnosti mezi dialýzami a všechny ostatní parametry.

Psychologická intervence pomáhá dodržovat snížený příjem tekutin

U skupiny, která podstoupila psychologické konzultace, bylo v 6. měsíci pozorováno malé, ale významné snížení přírůstků hmotnosti mezi dialýzami. U kontrolní skupiny pacientů však žádné podobné změny zjištěny nebyly. Žádné další parametry psychologickou intervencí ovlivněny nebyly. Uvedený výzkum tak naznačuje, že pomoc psychologa by mohla být užitečná při zvládání pocitů žízně a následně také při dodržování omezeného pitného režimu u pacientů na hemodialýze.

Zdroj: http://www.jrnjournal.org/article/S1051-2276(15)00088-6/abstract

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme