Nečekaná zjištění o prospěšnosti niacinu

Výsledky aktuálně publikované studie zpětně analyzující zdravotní údaje více než 100 tisíc amerických válečných veteránů překvapivě naznačují, že užívání niacinu zpomaluje nežádoucí pokles odhadované glomerulární filtrace. Podobně příznivě by měl působit také na snížení celkové úmrtnosti. Konkrétně bylo zjištěno, že pacienti, kteří užívali niacin, měli riziko úmrtí nižší o 11 %. Uvedené výsledky však neodpovídají výsledkům z některých předchozích výzkumů, které neprokázaly pozitivní vliv na celkovou úmrtnost a upozorňují na rizika závažných nežádoucích účinků.

Pomáhá niacin oddálit pokles funkce ledvin?

Niacin je vitamin ze skupiny vitaminů B a je společným označením pro kyselinu nikotinovou a její deriváty. V organismu zastává řadu důležitých funkcí, jako součást NAD je kofaktorem mnoha enzymů, účastní se tvorby energie v buňkách a metabolismu sacharidů, lipidů i proteinů. Byly popsány antioxidační účinky, pozitivní vliv na průběh zánětu i na porušenou funkci výstelky cév – tedy všechny faktory spojené s poklesem glomerulární filtrace. Stále však není jasné, zda niacin může skutečně zpomalit nežádoucí pokles funkce ledvin.

Slibné výsledky s omezením

Výzkumníci zpětně porovnávali data více než 100 tisíc pacientů, z nichž většinu (92 %) tvořili muži, kterým byl v letech 2005 a 2006 předepisován niacin, s daty více než 3 milionů osob bez této medikace. Na počátku léčby měli všichni pacienti normální glomerulární filtraci. Po průměrné době sledování 7,7 roku byl pokles glomerulární filtrace méně častý ve skupině léčené niacinem, než u osob, které niacin neužívaly.
Mezi silné stránky této studie patří velký vzorek pacientů, její omezení představuje nedostatek údajů o možném užívání niacinu mimo lékařské záznamy, užívání niacinu před zahájením léčby, dodržování předepsané léčby, nedostatek žen ve studii atd. Výsledku jsou prozatím nepřesvědčivé a je třeba provést další šetření.

Zdroj: http://www.medscape.com/viewarticle/835308

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme