Omezení bílkovin a fosforu zlepšuje kostní nemoc

Vědecké důkazy naznačují, že dietní opatření, jako je nízký příjem fosforu a bílkovin může představovat přínos pro pacienty s minerálově-kostní poruchou při chronickém onemocnění ledvin.

Může dieta zmírnit kostní nemoc?

Problémy s metabolismem minerálních látek a kostí jsou u pacientů s chronickým onemocněním ledvin velmi časté. Mohou vést ke zlomeninám, kardiovaskulárním potížím, a někdy i úmrtí.

Čínští vědci přezkoumali výsledky několika studií, které se zabývaly dopadem dietních opatření na uvedené potíže. Dietní intervence zahrnovaly např. chléb obohacený o vápník, stravu s nízkým obsahem fosforu, stravu s nízkým až velmi nízkým obsahem bílkovin.

Více vápníku a méně bílkovin a fosforu

Chléb obohacený vápníkem (oproti podávání octanu vápenatého) zvýšil sérové koncentrace vápníku, snížil sérové koncentrace fosforu a snížil patologickou tvorbu fosforečnanu vápenatého.

Strava s nízkým obsahem fosforu snížila sérové hladiny fosforu u 2 ze 3 studií. Další studie prokázala, že dieta s nízkým obsahem fosforu spolu s užíváním vazače fosfátů (uhličitan lanthanitý) snížila pouze fibroblastový růstový faktor 23 (FGF-23), který hraje důležitou roli v patogenezi kostní nemoci.

Velmi nízký příjem bílkovin (0,3–0,4 g proteinu/kg/den) nepřinesl výraznější výhody oproti nízkému příjmu bílkovin (0,8–0,6 g proteinu/kg/den) na snižování hladin fosforu, zvyšování hladin vápníku či pokles alkalické fosfatázy. Hladiny parathormonu však byly výrazně nižší při dietě s velmi nízkým příjmem proteinu.

Razantnější diety mohou mít i nežádoucí účinky

Důkazy poskytnuté uvedenými studiemi však nejsou dostačující. Bude potřeba rozsáhlejších výzkumů pacientů s chronickým onemocněním ledvin a poruchami kostního a minerálového metabolismu, ale také studií vyšší kvality, které by posoudily riziko kardiovaskulárních příhod, zlomenin a úmrtnosti. Budoucí studie by měly rovněž přinést informace o možných nežádoucích účincích uvedených dietních opatření, jako je např. podvýživa, hypofosfatémie a hyper- a hypokalcémie.

Zdroje:
www.renalandurologynews.com/hyperphosphatemia/restricting-dietary-prote…
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/14651858.CD010350.pub2/abstr…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme