Onemocnění ledvin patří mezi nejsložitější

Nedávná rozsáhlá kanadská studie s více než 2,5 milionu účastníků ukázala, že komplikovanost diagnóz se mezi jednotlivými medicínskými obory liší a že pacienti s onemocněním ledvin patří mezi ty nejsložitější.

Nefrologičtí pacienti mají nejvíce komorbidit a berou nejvíce léků
====================================================================

Komplikovanost pacientů byla ve studii definována devíti parametry: 1. počet komorbidit (současně se vyskytujících onemocnění), 2. přítomnost duševních onemocnění, 3. počet typů lékařů podílejících se na léčbě, 4. celkový počet lékařů podílejících se na léčbě, 5. počet předepsaných léků, 6. počet návštěv pohotovosti, 7. míra nežádoucích klinických výsledků (úmrtí, hospitalizace), 8. riziko dlouhodobé péče a 9. riziko úmrtí z jakékoliv příčiny.
Studie ukázala, že pacienti s chronickým onemocněním ledvin mají největší počet komorbidit, užívají nejvíce léků, mají nejvyšší riziko umístění v zařízení dlouhodobé péče a také nejvyšší riziko úmrtí. Měli také druhý nejvyšší (po infekčních onemocněních) počet lékařů a počet typů lékařů zaangažovaných do léčby a rovněž druhou nejvyšší průměrnou délku hospitalizace.

Nefrologie si zaslouží maximální podporu
=========================================

Výsledky výzkumu naznačily, že pacienti s onemocněním ledvin patří mezi nejkomplikovanější a nejohroženější pacienty a zdůraznily tak důležitost podpory nefrologie jako lékařského oboru a význam zvýšení obecného povědomí o prevenci chronických onemocnění ledvin.

Zdroj: http://web.era-edta.org/uploads/181221-press-release-patients-complexit…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme