Prevence a zdravý životní styl

Pozor na nadměrnou konzumaci červeného masa

Vysoká spotřeba červeného masa je v posledních letech dávána do souvislosti se zvýšeným rizikem některých onemocnění, zejména rakoviny tlustého střeva nebo onemocnění srdce a cév. Nová studie také naznačuje, že nadměrná konzumace červeného masa a masných výrobků je spojena i s vyšší pravděpodobností chronického onemocnění ledvin.

Každá porce navíc zvyšuje rizika 

Íránské studie se zúčastnilo téměř 5 tisíc osob. Účastníci studie měli na začátku studie průměrný věk 40 let a normální funkci ledvin (47 % tvořily ženy). Výsledky výzkumu ukázaly, že ve srovnání s jedinci s nejnižší celkovou spotřebou červeného masa (červené maso včetně masných výrobků z červeného masa) měly osoby s nejvyšší celkovou spotřebou červeného masa o 73 % zvýšenou pravděpodobnost výskytu chronického onemocnění ledvin.

Při podobném srovnání, které se týkalo pouze samotných masných výrobků (z červeného masa) byla pravděpodobnost onemocnění ledvin vyšší dokonce o 99 %. Každá další porce zvyšující celkovou spotřebu červeného masa a masných výrobků byla spojena s významným 15% zvýšením rizika chronického onemocnění ledvin (porce samotných masných výrobků navíc pak s 28% zvýšením rizika). Další analýzou bylo zjištěno, že nahrazení jedné porce červeného masa a masných výrobků za jednu porcí nízkotučného mléka, ořechů, celozrnných výrobků nebo luštěnin bylo spojeno se snížením rizika chronického onemocnění ledvin.

Hlídejte množství masa v jídelníčku

Červené maso zůstává důležitou součástí výživy, protože je významným zdrojem bílkovin, železa nebo vitaminu B12. Je však třeba vždy zvážit konzumované množství, a to zejména u masných výrobků. Ukazuje se také, že přínosné může být částečné nahrazení červeného masa jinými zdroji bílkovin.

Zdroj: https://www.renalandurologynews.com/home/news/nephrology/chronic-kidney… https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31422013

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme