Prevence a zdravý životní styl

Příliš fosforu škodí i zdravým ledvinám

Kontrola hladiny fosforu je významnou součástí léčby u pacientů s chronickým onemocněním ledvin, u nichž nedostatečná funkce ledvin brání odstraňování nadbytečného fosforu z organismu. Nadměrný příjem fosforu však může způsobit zdravotní problémy všem, dokonce i těm, kteří mají zdravé ledviny. Hovoří se zejména o jeho souvislosti s rozvojem aterosklerózy a kardiovaskulárních onemocnění.

Fosfor organický versus anorganický

Fosfor se přirozeně vyskytuje v mnoha potravinách, zejména v potravinách s vysokým obsahem bílkovin, jako je maso, mléčné výrobky nebo vejce. Jeho zdrojem jsou i rostlinné potraviny, jako např. fazole, ořechy či celozrnné obiloviny. V těchto případech se však jedná o organické zdroje fosforu. Osoby se zdravými ledvinami jsou schopny trávit a metabolizovat organické zdroje fosforu bez obtíží.

Nadbytečný fosfor v těle odstraňují zdravé ledviny močí. Dalším zdrojem fosforu v potravinách je však také kyselina fosforečná (anorganicky vázaný fosfor) a od ní odvozené fosforečnany (či fosfáty), které se používají jako přídatné látky při výrobě potravin. Tento fosfor se absorbuje rychleji a ve zvýšené míře než organický fosfor.

Jak se vyhnout fosforu?

Kyselina fosforečná a další fosforečnanová aditiva se přidávají do tavených sýrů, trvanlivého pečiva, instantních polévek a omáček, mražených a sušených potravin a tisíců dalších průmyslově zpracovaných potravin. Čím důkladnějším procesem zpracování potravina prošla, tím více fosforečnanových přísad může obsahovat. Největší nárůst fosforu ve stravě tak pochází právě z těchto potravin, nikoliv z přirozeně se vyskytujícího organického fosforu. 

Řešení je jednoduché: Čím více jídla si připravíme doma z čerstvých surovin, tím méně fosforu zkonzumujeme. Nezapomínejme, že snížení příjmu fosforu může prospět nejen lidem s chronickým onemocněním ledvin nebo na dialýze, ale i jedincům se zdravými ledvinami.

Zdroj: http://blogs.davita.com/kidney-diet-tips/is-everyone-being-phosphatized

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme