Vařené maso může ovlivnit stanovení glomerulární filtrace

Konzumace vařeného masa může zvýšit hladinu kreatininu v séru tak významně, že sníží stanovený výpočet míry glomerulární filtrace. To v některých případech může vést k chybné klasifikaci chronického onemocnění ledvin u pacientů s diabetem.

Více kreatininu

Při vaření dochází v mase k přeměně kreatinu na kreatinin. Po jeho konzumaci se tak přechodně zvýší hladina kreatininu v séru. Pro vyšetření na glomerulární filtraci není běžně vyžadováno, aby pacienti byli na lačno. Podle autorů nedávného výzkumu však uvedené výsledky naznačují, že by pacienti před testem měli z jídelníčku vyloučit alespoň vařené maso.

Vařené maso ovlivňuje výsledky

Výzkumu se zúčastnilo 64 dospělých pacientů s diabetem 1. typu (14 %) nebo 2. typu (86 %) v různých stupních chronického onemocnění ledvin a 16 zdravých dobrovolníků. Všem účastníkům studie byl podán masitý pokrm. Vzorky krve byly odebrány před jídlem (nalačno) a 1, 2 a 4 hodiny po jídle.

Do dvou hodin po konzumaci vařeného masa došlo u všech zkoumaných skupin pacientů (i u zdravých dobrovolníků) k výrazným změnám v testovaných hodnotách. Významně se zvýšila sérová hladina kreatininu a snížila se hodnota glomerulární filtrace. 4 hodiny po jídle již žádné změny objeveny nebyly.

Přesností k optimální léčbě

Autoři studie zdůrazňují význam uvedených výsledků pro optimální léčbu diabetických pacientů, u nichž má přesné určení stupně chronického onemocnění ledvin zásadní význam pro volbu nejvhodnějšího postupu v léčbě. Jejich výzkum také dokazuje, jak důležité jsou odběry po nočním lačnění.

Vliv diety na odhadovanou funkci ledvin jasně ukazují i výsledky 24hodinového sběru moči před ranními odběry. Výhodou takového sběru je nejen přesnější stanovení funkce ledvin, ale i možnost posouzení nutričního stavu vyšetřovaného − metabolismu bílkovin, denního příjmu soli a určení ztrát bílkovin močí.

Zdroj: http://www.medscape.com/viewarticle/811968

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme