Dárcovství

Věk dárce u transplantací dětí

Mezinárodní studie zkoumala, zda může věk dárce ovlivnit výsledky transplantace ledvin u dětské populace. Hodnotila dopad různých věkových kombinací dárce–příjemce na přežití štěpu u dětí.

Mezinárodní studie hodnotila více než 4,5 tisíce transplantací

Výzkumníci použili údaje z více než 4,5 tisíce prvních transplantací ledvin provedených v 13 zemích v letech 1990–2013. Data byla získána z registru Evropské společnosti pro dětskou nefrologii (ESPN) a Evropské nefrologické společnosti (ERA-EDTA). Konkrétně byl hodnocen vliv jednotlivých věkových kombinací dárců a příjemců orgánu na riziko selhání štěpu do 5 let po operaci.

I ledviny od starších žijících dárců mají dobré výsledky

Výsledky ukázaly, že riziko selhání štěpu od starších žijících dárců (věk 50–75 let) bylo podobné jako u orgánů od mladších žijících dárců. Věk zemřelého dárce měl vliv na přežívání štěpu, přičemž nejvyšší riziko selhání štěpu bylo zjištěno ve skupině nejmladších příjemců orgánů (0–11 let). Věk zemřelého dárce měl pouze malý dopad na selhání štěpu u příjemců orgánu ve věku 12–19 let. Výsledky výzkumu tak naznačují, že při transplantacích ledvin u dětských pacientů mají i orgány od starších žijících dárců dobré výsledky pro přežívání štěpu a že při volbě vhodných zemřelých dárců pro tuto skupinu pacientů by měl být upřednostněn věk vyšší než pět let.

Zdroje: 
https://www.enp-era-edta.org/#/article/185 
https://www.academic.oup.com

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme