Výživa a pohyb

Zaznamenávání jídelníčku usnadňuje dodržování diety

Máte potíže s dodržováním doporučené diety? Existují určité potraviny, které musíte omezit nebo je ze zdravotních důvodů ze stravy zcela vyloučit? Užitečnou pomůckou v takovém případě může být pravidelné zaznamenávání vašeho každodenního příjmu, tedy všeho, co za celý den zkonzumujete.

Snazší dodržování ledviny šetřící diety

Zapisování jídelníčku může být velmi užitečné při dodržování ledviny šetřící diety při chronickém onemocnění ledvin nebo u pacientů na dialýze. Tato dieta obvykle zahrnuje potraviny, které je dobré omezit nebo se jim úplně vyhýbat, aby se výsledky laboratorních vyšetření pohybovaly v doporučeném rozmezí. Někdy jsou také určité potraviny povoleny pouze jednou nebo dvakrát týdně.

Zapisování každodenního příjmu vám umožní zpětnou kontrolu toho, co jste zkonzumovali. Lze tak snadno zjistit, kdy jste naposledy měli svou oblíbenou „limitní“ potravinu, a kdy si ji tedy případně můžete dát znovu. Pořizování záznamů vašeho stravovacího režimu má však i další výhody. Může vám pomoci k tzv. „uvědomělému“ jedení, kdy se plně soustředíte na své jídlo, na jeho nákup, přípravu, servírování i konzumaci. Napomáhá s odbouráváním špatných stravovacích návyků, jako je třeba zajídání stresových situací nebo mlsání při sledování televize. Navíc lze tímto způsobem podpořit dosažení hmotnostních úbytků.

Jak si vše zaznamenávat?

Někteří lidé dávají přednost klasickému ručnímu zapisování. Důležité je pořizovat zápisy pravidelně a nezapomínat. Pořiďte si malý zápisník nebo kalendář, který si budete nosit všude s sebou. Pro mnoho lidí pak bude jistě jednodušší vytvářet elektronické záznamy přímo do počítače, třeba do tabulky v Excelu. V dnešní mobilní éře je snadné si stáhnout vhodnou aplikaci do chytrého telefonu nebo do tabletu. Do této aplikace následně vyplňujete, co jste za celý den snědli, případně jakou pohybovou aktivitu jste prováděli. Často se takto dozvíte i váš celodenní energetický příjem a výdej, v případě sofistikovanějších aplikací i třeba složení jednotlivých potravin z hlediska živin.

Zdroj: http://blogs.davita.com/kidney-diet-tips/benefits-of-tracking-dietary-i…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme