Hygiena

Zejména během péče o vstup pro dialýzu a během provádění dialýzy samotné je nezbytné mít hygienicky čisté ruce, ať už se jedná o pacienta nebo ošetřující osobu.

Pro každodenní hygienu se u pacientů s břišním katetrem nebo s kanylami (centrální, permanentní) doporučuje sprchování. Očištění a ošetření samotného prostoru kanyly je vždy na zdravotnickém personálu. Sprchování a ošetřování otvoru pacientem se nedoporučuje. Místo s permanentním žilním katetrem by mělo mezi dialýzami zůstat čisté a sterilně překryté.

Pro pacienty s vytvořenými AV spojkami žádné výrazné omezení neexistuje, mohou se koupat i ve vaně. U pacientů dialyzovaných přes tento vstup je důležitým hygienickým opatřením odstranění obvazu nebo náplasti z místa vpichu do šesti hodin po provedené hemodialýze.

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme