Náhrada funkce ledvin

První reakce a emoce dialyzovaných

Je nasnadě, že pokud máte svůj pevný denní režim, dialýza do něj zasáhne a na první pohled vše obrátí naruby. Ať už peritoneální dialýza nebo hemodialýza bude zejména ze začátku ovlivňovat celý váš program a možná budete mít pocit, že se jen ubíráte od dialýzy k dialýze a na normální život není čas.

Je to ovšem opravdu jen prvotní pocit. Časem zjistíte, že dialýza je víc než co jiného váš spojenec, protože vám umožňuje žít, a to co možná nejkvalitněji. Návštěvy dialyzačních středisek se stanou pevnou součástí vašeho týdne, potkáte zde mnoho pacientů s podobně zařízeným životem a v neposlední řadě také řadu lidí, kteří se vám budou snažit pomoci, aby čas strávený na dialýze byl co možná nejpříjemnější.

Objevíte také spoustu aktivit, kterými vyplníte čas strávený na dialýze. Nejen že ho věnujete svému zdraví, ale můžete přitom také číst, pracovat na notebooku, povídat si s přáteli z řad ostatních pacientů a personálu, poznávat nové lidi, sledovat televizi, poslouchat rádio, hrát společenské hry, vzdělávat se nebo třeba opravovat písemné práce studentů (jste-li učitelem) či prostě jen odpočívat a spát. Dialýza vás tedy nejen že nemusí vyčerpávat, ale při správném přístupu se může stát i vítaným momentem k relaxaci.

Zatímco při hemodialýze se na vašem těle vizuálně téměř nic nemění, peritoneální dialýza je spojena s určitými změnami, na které si budete muset zvyknout. Vstup pro peritoneální dialýzu lze ovšem pohodlně skrýt pod ošacením. I v soukromém životě nakonec zjistíte, že pro svého partnera či rodinu se kvůli vstupu pro břišní dialýzu rozhodně nikým jiným nestanete.

Výhodou peritoneální dialýzy je větší volnost a flexibilita. S přibývajícími zkušenostmi se naučíte provést dialýzu téměř za pochodu, ať už v kanceláři, doma nebo na cestách či dovolené. U nočních dialýz (APD) jakýkoli zásah do vašeho denního programu odpadá zcela a nepříjemné pocity a buzení vás brzy přejdou.

Musíte však počítat s tím, že dialýza je zásah do vašeho života a budete si na ni muset nejprve zvyknout. Zejména zpočátku pro vás může představovat stres a velkou psychickou zátěž spojenou s novou situací:

  • obava z přijetí nového životního stylu a ze ztráty oblíbených činností, např. sportu
  • úzkost, strach a pocit beznaděje (v oblasti sociální, pracovní, intimní)
  • zvládnutí návštěv dialyzačního centra nebo provádění domácí dialýzy

Základem pro co nejrychlejší přijetí nové situace je otevřenost. Vysvětlete svým nejbližším přátelům a rodině, co dialýza obnáší, podělte se s nimi o své problémy, nebojte se požádat je o pomoc. A především pamatujte, že dialýza nikomu neubírá z jeho kvalit, zkušeností, moudrosti, šarmu a krásy, natož z citů, které k němu chovají jeho blízcí.

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme